19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Právna zástupkyňa poškodených privítala rozhodnutie ÚS v kauze policajnej šikany

Verdikt Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý rozhodol o porušení práv rómskych chlapcov v kauze šikanovania na policajnej stanici v Košiciach z roku 2009, privítala ich právna zástupkyňa Vanda Durbáková. „Avšak prichádza paradoxne až po rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v prospech mojich klientov z februára tohto roka. To považujem za alarmujúce,“ uviedla v reakcii.

ÚS podľa nej musí v takýchto prípadoch účinne chrániť ľudské práva poškodených bez toho, aby sa ich museli najprv zdĺhavo domáhať v Štrasburgu. „Je tiež otázne, nakoľko dokážu súdy účinne po 14 rokoch priniesť poškodeným spravodlivosť v opätovne začatom trestnom konaní na okresnom súde v Košiciach. Podrobnejšie sa k obsahu rozhodnutia ÚS viem vyjadriť až po jeho doručení,“ skonštatovala Durbáková.

ÚS 24. mája vyhovel ústavnej sťažnosti tak, že konštatoval porušenie práva šiestich sťažovateľov na ochranu pred mučením, krutým, neľudským či ponižujúcim zaobchádzaním a ich diskrimináciu. Náhradu nemajetkovej ujmy im nepriznal. ÚS zároveň zrušil oslobodzujúce rozsudky všeobecných súdov pre desať obžalovaných policajtov a prípad vrátil Okresnému súdu Košice II na ďalšie konanie.

Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá zabezpečovala poškodeným bezplatné právne zastupovanie, informovala, že rozhodnutie ÚS zatiaľ nebolo sťažovateľom ani ich právnej zástupkyni doručené a jeho obsah im tak nie je známy. Sťažovatelia podali sťažnosť na ÚS v roku 2019, súd ju ako nedôvodnú v máji toho roku odmietol. Na ÚS sa preto obrátili opakovane v marci 2021. Zároveň sa ešte v roku 2019 obrátili sťažnosťou na ESĽP, namietajúc porušenie ich práv postupom a rozhodnutiami vnútroštátnych súdov, pred ktorými konania trvali od roku 2010. ESĽP o ich sťažnosti rozhodol rozsudkom zo 7. februára 2023, pričom konštatoval, že zodpovedné štátne orgány porušili ich právo na ochranu pred policajným násilím aj ich právo na účinné vyšetrenie tohto násilia vrátane vyšetrenia jeho možného rasového motívu, uviedla mimovládna organizácia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x