16.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

POZVÁNKA v Nitre: Miloš KOPTÁK Jestlipak tahle věc ma své určení?!

Autor: Miloš Kopták

Kurátor: Omar Mirza

Architektúra výstavy: Martin Kubina

Trvanie výstavy 18. 12. 2021 – 27. 2. 2022

Miesto konania: Reprezentačné sály

POZVÁNKA v Nitre: Miloš KOPTÁK Jestlipak tahle věc ma své určení?!

Výstava predstavuje objekty, plastiky a asambláže slovenského výtvarníka a ilustrátora Miloša Koptáka, ktoré vytvára priebežne od 90. rokov 20. storočia. Pre svoju prvú samostatnú výstavu v Nitrianskej galérii sa rozhodol túto časť svojej tvorby prezentovať ucelene a v rozsahu ako ešte nikdy dosiaľ.

Názov Jestlipak tahle věc má své určení?! vychádza z kresby Koptákovho spolužiaka z VŠVU Dalibora Polívku, ktorá je tiež súčasťou výstavy. Táto otázka stála na počiatku uvažovania o zmysle vystavených diel a spôsobe ich prezentácie. Má dnešné umenie ešte potenciál vytvoriť niečo nové alebo len donekonečna recykluje formy, obsahy, myšlienky, materiály a estetiku umeleckých diel z minulosti a všedných predmetov súčasnosti?

Miloš Kopták tvorí v ucelených, nie však uzatvorených cykloch. Vracia sa k nim. Niekedy po dňoch, inokedy po rokoch. Venuje sa rozličným témam, no ich spoločnými znakmi sú práca s nájdeným objektom (náradie, bábiky, fotografie a obrázky z časopisov, glóbusy) alebo netradičnými materiálmi (žuvačky, šupky z citrusov, mušle, mydlo), čierny a absurdný humor, (seba)irónia, dekonštrukcia pôvodných významov, funkcií vecí a spoločenských javov a ich hravá rekonštrukcia cez svojskú optiku a estetiku. Výstavné priestory Reprezentačných sál Nitrianskej galérie sme premenili na starý tajomný byt, do ktorého roky nikto nevkročil. Každá z jeho izieb má svojskú atmosféru, v každej nájdeme iný cyklus diel. Rôzne spôsoby ich prezentácie a inštalácie pomáhal Koptákovi vymyslieť a zrealizovať dizajnér Martin Kubina. Diela dopĺňajú Denníky s autorovými úvahami a textami, vďaka ktorým budú môcť návštevníci výstavy preniknúť hlbšie do sveta, ktorý sa zmestí do fľaše od zaváranín…

Miloš Kopták (* 1969, Žilina) študoval v rokoch 1991 – 1997 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri grafiky a knižnej tvorby u prof. Dušana Kállaya. Vo Francúzsku absolvoval v roku 1994 študijný pobyt na École des Beaux Arts v St. Etienne a v roku 1996 na École des Beaux Arts v Mulhouse. Od roku 2007 tvorí s katalánskym umelcom Raiom Escalém autorskú dvojicu Miroir Noir. Je spoluzakladateľom ASIL – Asociácie slovenských ilustrátorov – a galérie ilustrácie TOTO! je galéria v Bratislave. Venuje sa maľbe, kresbe, fotografii, tvorbe objektov. Ilustroval desiatky kníh pre deti i dospelých, za ktoré získal viaceré ocenenia ako Najkrajšia kniha roka 2003, Zlatá stuha 2006 či Cena Ľudovíta Fullu 2009.

Zdroj: Nitrianska Galéria

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články