34.2 C
Nitra
pondelok, 15 augusta, 2022

POZVANIE: Štyri umelkyne, ktorých tvorba presahuje do iných rovín ľudského vnímania

Pozývame vás na vernisáž štyroch umelkýň, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 2.9. 2021 o 17.00 hodine v galérii na Západnej terase Bratislavského hradu.

HAIR

Vďaka umeniu vidíme svet očami iných. Preto sa náš život rozvíja. Výtvarný prejav je rečou bez slov. Jeho vizuálne pôsobenie nás obohacuje. Od dekoratívnej krásy, cez perfektné remeslo až ku slovu talent. Práve ten nám prináša úvahy o živote, spokojnosť v radosti, vyrovnanie so smútkom, poznanie, nové cítenie, ale i objavy, ktoré patria vede.

Nesmierne si vážim každého jedinca, ktorý sa rozhodne tvoriť a následne predstaviť svoj súkromný život pred verejnosťou. O to radšej som pripravil atraktívnu výstavu štyroch umelkýň, ktorých tvorba presahuje do iných rovín ľudského vnímania. Ona sa touto výstavou prezentuje neopakovateľným nábojom estetickej ľahkosti a suverenity. Má veľký úspech. A v ňom potenciál a predpoklad ďalšieho rozvoja. Ich tvorba už dnes dokáže fascinovať ľudí. Pretože je súčasná. Zodpovedá požiadavkám mladého dneška. Výtvarníčky však majú rozsah talentu, ktorým dokážu pokryť aj ďalšie videnie sveta. A v tom je ich sila.

Umenie tejto výstavy je obdivom i láskou k človeku. Vo všetkých jeho podobách. Nachádza nové hranice existencie a naznačuje nové svety.

POZVANIE: Štyri umelkyne, ktorých tvorba presahuje do iných rovín ľudského vnímania

Alexandra Hudecová

Nápaditá mladá umelkyňa už dnes pracuje s istou rukou a pôsobivou líniou. Výraz jej obrazov vie diváka osloviť. Suverénne pracuje s kompozíciou obrazovej plochy, v ktorej presvitajú prvky surrealizmu, expresie, ale i realistických štruktúr. Svojsky reaguje na dnešok. Materstvo, ženskosť, reflexie na Banksyho, ale i znamenia horoskopu. Ilustruje, pracuje s počítačovou grafikou. Páčia sa mi jej fantastické kresby . Celé jej umenie je o kreativite, nápadoch a hľadaní nového. Už dnes má hodnotu, ktorá rastie. Saša umelecky čaruje.  

Jana Wagnerová

Populárna a veľmi obľúbená herečka maľuje tak osobito, s obrovskými nárokmi na seba, že aj po dlhších úvahách ťažko nájsť umelca s tvorbou jej blízkou. Jana miluje krásu, záhady a svet. Tú jej vlastnú fantáziu vkladá do obrazovej plochy, ktorú náročne rieši každým prvkom, či príbehom. Nahá slečna na červenej loďke na červenom mori pod červeným slnko na červenej oblohe. A pritom, každá červená je iná. Jej svet je z inej dimenzie, pre nás inak vnímaný, ale dobrý. Kultivovane maľuje prvky abstrakcie, ako tenké farebné bystriny. Každý výsek z obrazovej plochy je vlastne samostatným obrazom.  Obdiv za originalitu.

Martina Kvašňovská

Umenie Martiny je cestou k rozvoju tvorivosti. Jej dnešné rozmerné obrazy prekvapia jedinečnosťou autorkinho rukopisu, kde dominuje tvorba portrétov. Maľuje suverénne, do zobrazovaného prenáša istotu i nadhľad. Patrí medzi tých súčasných umelcov, ktorí tvoria predovšetkým dnešnou mladou generáciou obdivované umelecké diela. A má úspech. Citlivo nanáša abstraktné pozadie, hravo pracuje s farbou. Namaľovať ľudskú tvár je náročné. Vtedy, keď nejde len o verné zachytenie. Obdivujem, keď umelec dokáže vložiť do očí príbeh, život človeka, jeho osobnosť.

POZVANIE: Štyri umelkyne, ktorých tvorba presahuje do iných rovín ľudského vnímania

Lucia Rubeljová

Suverénna maliarka príbehov a ľudských portrétov. Je maliarsky rozbehnutá a s veľkým talentom k ďalším umeleckým objavom a následne hodnotám. Lucia maľuje prevažne rozmerné obrazové diela. S istotou vytvára charakteristiky každého jedinca. Obklopí ho farebným, často aj monochrómnym pozadím. A do tváre mu vloží osobnostné prvky, život. Udivili ma niektoré jej autentické diela, ako napríklad Kristus. Autorkine obrazy sú divácky príťažlivé, pretože dávajú človeku slobodu a radosť. Istotu a príťažlivosť. Je praktickou osobnosťou s obrovským vnútorným životom.

Každý tvorca je nielen príťažlivou, ale v mnohom aj záhadnou osobnosťou. Vystavujúce Quatro mladých výtvarných umelkýň na prvý pohľad fascinuje návštevníka ich výstavy ženskou, až ušľachtilou krásou. A to ešte nevideli ani jeden obraz.

POZVANIE: Štyri umelkyne, ktorých tvorba presahuje do iných rovín ľudského vnímania
Lucia, Martina, Jana a Saša

Výstava tvorí pomerne kompletný pohľad na požiadavky na umenie, ktoré miluje dnešná generácia. Výtvarné umelkyne z tejto bázy aj vychádzajú. Majú však navyše talent, s ktorým prekvapujú. Viem, že ich hodnotné umenie opäť uvidíme a opäť budeme prekvapení, s čím prišli. Tieto obrazy ešte stále patria k ich rannej tvorbe. A  mladé umenie malo i má najvyššiu hodnotu.

Sú dámami toho dneška, ktorý žijeme.

POZVANIE: Štyri umelkyne, ktorých tvorba presahuje do iných rovín ľudského vnímania

PhDr. Ľuboslav Moza, PhD.

August 2021   

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články