16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Pozvanie na výstavu: Juraj Kollár Na palube

Nitrianska galéria, autor a kurátor vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy Na palube, v piatok 18.marca 2022 o 18.00 hodine.

Pozvanie na výstavu: Juraj Kollár Na palube

Autor: Juraj Kollár

Kurátor: Peter Megyesi


Vo výstavnom projekte Na palube nám autor prostredníctvom zdieľania vlastného vnímania sveta sprostredkúva špecifickú skúsenosť so samotným maliarskym
procesom. Vo svojej tvorbe sa koncentruje predovšetkým na skúmanie vzťahu medzi materiálnosťou obrazu a obrazovou reprezentáciou, ktorú fyzická prítomnosť plátna umožňuje sprostredkovávať.

S touto odvekou výzvou maliarstva sú spojené ďalšie a nadväzujúce skutočnosti: proces a skúsenosť vizuálneho vnímania, uchopovanie a zachytávanie reality, prenos vizuálnych podnetov na plátno či vytváranie novej reality. Odhaľovanie týchto vzťahov prebieha prostredníctvom uplatňovania základných maliarskych kategórií.

Maľba sa tak v autorskom podaní Juraja Kollára stáva nielen použitým médiom, ale aj vlastnou témou jeho obrazov. Často sa vyskytujúci raster je sieťou, prostredníctvom ktorej sa zachytávajú a organizujú vizuálne vnemy do kompozícií. Práca v cykloch je neustávajúcim hľadaním možností zachytenia týchto premenlivých a prchavých pohľadov. Sekvencie a variácie obrazov sú určované plynulými posunmi pozície pozorovateľa. Metaforický názov výstavy je pozvaním na vyhliadkovú plavbu, ktorej cieľom je sústredené pozorovanie a vlastné objavy.

Juraj Kollár (Nitra 1981) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Daniel Fischer, 1999 – 2003) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe
(prof. Zdeněk Beran, 2003 – 2005).

Získal viacero domácich i medzinárodných ocenení (Cena Igora Kalného, Zlín 2009; Celeste Prize, 3. cena, Berlín 2009; VÚB Maľba roka, Bratislava 2010). Jeho diela sú zastúpené vo verejných i súkromných zbierkach doma i v zahraničí.

Výber z výstav: Lockdown (Piešťanská mestská galéria)
2021; Plató (PGU, Žilina); Oranžová plastová hadice,
červená stuha, tenký polystyrén (Stará čistírna Bubeneč,
Zahorian & Van Espen, Praha); Buoy ( Zahorian & Van
Espen, Bratislava) 2020; Strávený čas (Galéria 19,
Bratislava); Prízemie (Galéria J. Koniarka, Trnava) 2019;
Obytná zóna (Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica);
Zázemie (Zahorian & Van Espen Gallery, Bratislava)
2017; Reportovaná maľba (Galéria E. Zmetáka, Nové
Zámky) 2015; Luxurious Desert under the Sky of Paris
(Zahorian & co Gallery, Bratislava); Thoughtful (Victoria
s Gallery, Paríž) 2014. Spolupracuje so Zahorian & Van
Espen Gallery

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články