19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Pozemky v zastavanej časti obcí by mohli prejsť zo štátu do ich vlastníctva

Do vlastníctva obcí by mohli z majetku štátu prejsť pozemky v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF), ktoré sa nachádzajú v zastavanom území príslušnej obce. Vyplýva to z novely zákona o majetku obcí, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Proces odovzdania pozemkov do vlastníctva obce by mohol v zmysle novely prebiehať na základe spísaného protokolu medzi správcom majetku štátu s príslušnou obcou. Protokol by sa mal spísať najneskôr do troch mesiacov odo dňa prechodu. Obce by mali byť zároveň povinné do šiestich mesiacov od nadobudnutia pozemku podať na katastrálnom odbore príslušného okresného úradu návrh na zápis vlastníckeho práva.

Predkladatelia novelu odôvodňujú dlhoročnou snahou miestnej územnej samosprávy vyrovnať vlastnícke vzťahy k pozemkom v zastavanom území obcí. Súčasnú legislatívu považujú za administratívne zložitú, časovo zdĺhavú a právne nenárokovateľnú. Novelou chcú zjednodušiť proces usporiadania vlastných vzťahov k takýmto pozemkom.

Prax poslancov dokazuje, že súčasný stav neumožňuje obciam realizovať modernizáciu či rekonštrukciu majetku obcí, ktorý sa nachádza na týchto pozemkoch vo vlastníctve štátu. „Zároveň súčasný správca týchto pozemkov, SPF, reálne nevykonáva ani nezabezpečuje ich správu a údržbu, keďže to ani nie je možné z jeho strany účinne zabezpečiť,“ poznamenali.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x