25.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Poslanci schválili novelu o vysokých školách, študentov čakajú aj tieto novinky

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) víta schválenie novely vysokoškolského zákona spolu s pozmeňujúcimi návrhmi. Predseda ŠRVŠ Filip Šuran tvrdí, že novela je najviac proštudentskou úpravou legislatívy za posledných 20 rokov. TASR o tom informovala podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková.

Novela sa zaoberá i oblasťou riadenia, ale aj vzťahmi univerzitných a fakultných orgánov, kompetenciami správnej rady a spôsobmi volieb rektorov a dekanov.

Nová právna úprava zavádza povinné poradenské centrá na všetkých vysokých školách, ktoré budú študentom poskytovať predovšetkým študijné, kariérne a psychologické poradenstvo. Zjednotí sa dĺžka externého štúdia s dĺžkou denného štúdia. Výška školného za nadštandardné štúdium nebude po novom v plnej výške, ale bude sa odvíjať od počtu kreditov v nadštandardnom štúdiu, informuje portál teraz.sk.

Novela zavádza „mobilitné okná„, čo vytvára priestor v študijných plánoch študentov na absolvovanie zahraničnej mobility a možnosť prijatia zahraničných (hlavne ukrajinských) študentov. Podľa ŠRVŠ najväčšou výzvou bude možnosť si na fakultnej úrovni ustanoviť orgány študentskej samosprávy, kde budú študenti riešiť študentské záležitosti a pomáhať v každodenných problémoch svojím spolužiakom.

V novele sa upravuje i postup, ktorým môže ministerstvo školstva postihovať firmy, ktoré pre študentov vypracujú záverečné práce.

zdroj: teraz.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články