28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Poslanci OĽaNO podali trestné oznámenie na túto trojicu. Za dezinformácie!

Poslanci Kristián Čekovský a Andrej Stančík (obaja OĽANO) si posvietili na trojicu známych dezinformátorov Ľuboša Blahu, Štefana Harabina a Martina Jakubca. Na Generálnu prokuratúru doručili trestné oznámenia za ich výroky od začiatku vojny na Ukrajine. Podľa poslancov ide o viacnásobné porušenie zákona.

Ľuboš Blaha vo viacerých statusoch na sociálnej sieti obhajuje ruskú agresiu na Ukrajine, označuje prezidentku Slovenskej republiky za šíriteľku nenávisti voči ruskému národu a obviňuje vládu SR zo zaťahovania Slovenska do vojny, či zastrašuje slovenské obyvateľstvo jadrovou vojnou. Mohol sa tak dopustiť trestných činov vlastizrady, sabotáže, či šírenia poplašnej správy. Znenia statusov zároveň vzbudzujú obavy, že môže ísť o konanie v spolupráci s cudzou mocou, keďže dané konanie je zjavne v prospech Ruska ako agresora, obhajuje a ospravedlňuje jeho skutky a zahmlieva realitu.

„Európa čelí najväčšej bezpečnostnej hrozbe za posledných 80 rokov. Rusko útočí nielen zbraňami, ale aj kybernetickými útokmi a vlnou dezinformácií. Je očividné, že aj v našej krajine operuje skupina osôb, ktorá dlhodobo šíri ruskú propagandu a aj v čase vojny obhajuje kroky Vladimíra Putina. Slovenské orgány si musia uvedomiť, že šírenie propagandy pomáha agresorovi zotrvať vo vojne a vraždiť nevinných ľudí upozornil Kristián Čekovský.

„Práve preto sme na generálnu prokuratúru doručili trestné oznámenie na osoby, ktoré na sociálnych sieťach vystupujú pod menami: Ľuboš Blaha, Štefan Harabin, Martin Jakubec. Cítime zákonnú i morálnu povinnosť upozorniť na to orgány činné v trestnom konaní,“ doplnil.

Štefan Harabin na sociálnej sieti schvaľoval vojnový konflikt na Ukrajine, povzbudzoval nenávisť medzi ruským a ukrajinským národom, či podnecoval k nenávisti a diskriminácii na základe národnosti. Mohol tak naplniť skutkovú podstatu trestného činu ohrozenia mieru, apartheidu a diskriminácie osôb.

„Pán generálny prokurátor rád vyhlasuje, že v otázkach zákona neustúpi ani o krok. Dávame mu teda možnosť, aby zákon uplatnil aj na týchto dezinformátorov. Mohol však konať aj sám, keďže často vidíme jeho aktivitu pri iných otázkach. Namiesto podpisovania zmlúv s ruskou prokuratúrou by si mal Maroš Žilinka zobrať príklad z Českej republiky, kde stíhajú desiatky ľudí za podporovanie ruského útoku na Ukrajinu,“ povedal Andrej Stančík.

Posledným z vydareného trojlístka je spevák Martin Jakubec. Na sociálnej sieti schvaľoval a ospravedlňoval vojnový konflikt na Ukrajine, povzbudzoval nenávisť medzi ruským a ukrajinským národom, podnecoval k nenávisti a diskriminácii na základe národnosti. Mohol sa tak dopustiť rovnakých trestných činov ako Štefan Harabin.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články