16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Poslanci NR SR žiadajú riaditeľa SIS o zverenie dôkazov o manipuláciách trestných konaní (video)

Poslanci NR žiadajú riaditeľa SIS, aby poskytol dôkazy o manipuláciách trestných konaní, o ktorých hovoril na neverejnej schôdzi NR SR.

Poslanci NR SR žiadajú riaditeľa SIS o zverenie dôkazov o manipuláciách trestných konaní (video)
FOTO TASR – Martin Baumann , Norbert Bödör


Zneužívanie trestného práva na politické účely sa nedotýka len opozičných politikov. Po tom, čo som bol nelegálne odpočúvaný a nezmyselne obmedzený na slobode, aby som sa nemohol zúčastniť na proteste, som s mimoriadne vážnym znepokojením prijal stanovisko obhajcov nezákonne väzneného Ing. Bodora, uviedol dnes predseda strany SMER -SD Robert Fico.  

Obhajcovia M. Para a P. Gašpar uviedli, že ÚŠP má voči ich klientovi N. Bödörovi len jeden jediný nepriamy dôkaz z počutia. A aj tento poskytol udavač obvinený z rôznej trestnej činnosti, ktorému prokurátor za jeho udanie poskytol rôzne výhody až po prepustenie z väzby.

Uvedomme si, že Ing. Bödör sedí vo väzbe od júla 2020, teda rok a pol,  v auguste 2021 bola na neho podaná obžaloba, ale za posledné 4 mesiace príslušný senát ŠTS, v ktorom je dokonca predseda tohto súdu J. Hrubala, neurobil ani jeden úkon. O zvrátenosti uvažovania a politickej motivácii sudcov ŠTS svedčí aj argumentácia, keď v stredu tento týždeň odmietli prepustiť Ing. Bödöra z väzby. Vraj sa za posledné štyri mesiace nič nezmenilo, čo by odôvodňovalo prepustenie z väzby.

To si predseda ŠTS J. Hrubala robí srandu? 4 mesiace neurobí ani jeden úkon a potom oznámi uväznenému, že nič sa nezmenilo?

Vlastnú nečinnosť Hrubala použil ako argument na ďalšie ponechanie Ing. Bödöra vo väzbe. Nie je to o tom, že ŠTS robí všetko pre to, aby o sťažnosti proti rozhodnutiu ŠTS o väzbe rozhodoval známy to politicky angažovaný sudca Kliment na NS SR, okrem iného kandidát OĽANO na GP?  Ing. Bödör je perzekuovaný čisto z politických dôvodov, pretože médiá ho neustále spájajú so SMEROM – SD, čo Matovičovi a spol. stačí na to, aby tlačili na politicky angažovaných vyšetrovateľov NAKA, prokurátorov ÚŠP a sudcov ŠTS. Miera právnej zodpovednosti všetkých, ktorí sa angažujú v tomto politickom prenasledovaní opozície a osôb spájaných s opozíciou bude dôsledne preskúmaná.

Vzhľadom na pokračovanie v manipuláciách a v zneužívaní právomocí verejných činiteľov je pre právny štát a demokraciu na Slovensku životne dôležité, aby sa právnou cestou odhaľovali všetky zločiny vládnych politikov a orgánov činných v trestnom konaní.  Odvaha Úradu inšpekčnej služby viedla k odhaleniu zverstiev, z ktorých sú obvinení  vyšetrovatelia NAKA Čurilla a spol. Nesmieme ale zabúdať ani na kapacity SIS.

Bol to riaditeľ SIS M. Aláč, ktorý priamo na neverejnom rokovaní NR SR o správe SIS o manipulácicách trestných konaní vyhlásil, že  všetky tvrdenia obsiahnuté v tejto prelomovej správe SIS má SIS podložené procesne použiteľnými dôkazmi. Kladiem otázku, kde sú tieto dôkazy v podobe obrazovo-zvukových záznamov získaných legálnou cestou? Kto bráni SIS konať? Podľa § 2 ods. 5 zákona o SIS, tajná služba poskytuje NR SR informácie dôležité pre jej činnosť a rozhodovanie. Podľa ods. 6 poskytuje SIS aj informácie o trestnej činnosti nielen OČTK, ale aj iným orgánom vrátane NR SR, ak ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej alebo inej protiprávnej činnosti. Preto skupina 30 poslancov NR SR zasiela riaditeľovi žiadosť, aby SIS informácie a získané dôkazy o manipuláciách trestných konaní doručila okamžite na NR SR. 

Rovnako budeme žiadať, aby sa naplnil zákon o ochrane pred odpočúvaním a okamžite bola zriadená parlamentná komisia na kontrolu používania odpočúvania, na čele ktorej musí stáť podľa zákona predstaviteľ opozičnej strany.

YouTube video

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články