21.1 C
Nitra
pondelok, 8 augusta, 2022

Populácia plamienky driemavej je na juhozápadnom Slovensku kritická

Populácia sovy plamienky driemavej je na juhozápadnom Slovensku kritická. Práve v tej oblasti bola jej populácia najpočetnejšia. Vlani tam zaznamenali ornitológovia štyri hniezdne lokality, tento rok je situácia podobná. Uvádza to Kristián Bacsa z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

„Osud plamienky driemavej je ukážkovým príkladom toho, ako môže bežný živočíšny druh rýchlo zmiznúť. Tak ako nenápadne a potichu loví, tak sa potajomky vytratila aj z našej krajiny,“ skonštatoval Bacsa. Tvrdí, že pred 50 rokmi sa sova vyskytovala na takmer každom družstve či kostole.
      Rozdiel zaznamenali ornitológovia v produktivite. Minulý rok opustilo búdky 46 mláďat, tento rok bolo letuschopných 20 mláďat. „Dôvodom bola nízka potravná ponuka v čase hniezdenia. S výnimkou jedného páru všetky hniezdili neskôr a iba raz, pritom vlani tri zo štyroch párov hniezdili až dvakrát,“ približuje Roman Slobodník z RPS. Dodáva, že tento rok mláďatá z prvých hniezdení vyletovali koncom júla či v auguste. Na druhé hniezdenie si trúfol len jeden pár plamienky.

Populácia plamienky driemavej je na juhozápadnom Slovensku kritická
Foto: dravce.sk NN

Nádejou pre ornitológov je aktuálna situácia. Na niekdajšie hniezdne lokality sa plamienky vrátili. Odborníci zistili početný výskyt v okresoch Komárno a Šaľa v rámci nočného monitoringu. „Týmto spôsobom sme od septembra do novembra 2021 zaznamenali takmer 50 jedincov. Súvisí to najmä so zlepšenými potravnými podmienkami na jeseň a nárastom drobných hlodavcov na juhozápade,“ poznamenal Bacsa.

Na našom území sa aktuálne vyskytujú mladé plamienky z Rakúska a Maďarska. RPS v spolupráci so Západoslovenskou energetikou nainštalovalo viac ako 100 búdok, kde môžu mať plamienky svoj domov. Bezpečné „domovy“ sú podľa Slobodníka základným predpokladom pre prosperovanie populácie. „Preto búdky, ktoré plamienkam ponúkame, sú často konštrukčne veľké a pre inštaláciu náročné, zato optimálne pre vyletenie mláďat,“ zhodnotil.

Zdroj: TASR

Foto:

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články