15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Popradská nemocnica chce do roku 2030 splniť kritéria pre zaradenie do tretej úrovne nemocníc

 Víziou popradskej nemocnice je najneskôr v horizonte roku 2030 splniť všetky kritériá pre zaradenie do III. úrovne nemocníc v rámci súčasnej Optimalizácie siete nemocníc. Potvrdila to pre agentúru SITA jej hovorkyňa Sylvia Galajda. Súčasné zaradenie medzi nemocnice II. úrovne podľa jej slov odzrkadľuje aktuálne možnosti nemocnice.

V snahe dostať sa do tretej kategórie nemocnica plánuje rozšíriť ponuku poskytovania zdravotnej starostlivosti o ďalšie programy. „S tým súvisí personálne, avšak aj materiálne, technické a priestorové zabezpečenie. Pôjde o modernizáciu hotelovej časti nemocnice, jednotiek intenzívnej starostlivosti a súčasne aj energetického hospodárstva nemocnice,“ konkretizovala Galajda. Očakáva, že presun do tretej kategórie by sa pozitívne dotkol aj pacientov. Nemocnica by im totiž vedela ponúknuť ešte širšie spektrum výkonov, pokiaľ ide o poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Hovorkyňa zároveň potvrdila, že nemocnica v Poprade má nedostatok lekárov aj sestier. „K 30. novembru nám chýbalo 53 lekárov a 76 sestier. Ostatného zdravotníckeho personálu však máme dostatok, dokonca nadstav,“ vysvetlila. Takýto všeobecný a dlhodobý nedostatok lekárov a sestier je však podľa jej slov celoslovenským problémom, či dokonca problémom presahujúcim hranice našej krajiny.

Popradská nemocnica má byť podľa výsledkov kategorizácie, ktoré v decembri predstavilo ministerstvo zdravotníctva, zaradená do druhej úrovne spolu s ďalšími 32. Celkovo má byť na Slovensku päť úrovní nemocníc podľa poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pričom piata úroveň bude najvyššia.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články