21.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Poľovníci CHYSTAJÚ PROTEST proti likvidačnému návrhu zákona o poľovníctve

Vzhľadom na mimoriadne nepriaznivú politickú situáciu organizuje Slovenská poľovnícka komora dňa 18.5.2023 od 10.00 hod. protest proti likvidačnému poslaneckému návrhu zákona o poľovníctve z dielne Pročka, Fecka a Kučeru.

Poslanecký návrh novely zákona o poľovníctve bol posunutý do druhého čítania. Ako uvádza SPK na svojej webovej stránke, aj napriek negatívnemu stanovisku Ministerstva financií, ktoré už vopred avizovalo svoj nesúhlas s uvedeným poslaneckým návrhom zákona o poľovníctve z dielne Fecka, Pročka a Kučeru, bude poľovníctvo po jeho schválení v tomto znení, enormne zaťažovať štátny rozpočet. 

Poľovníci CHYSTAJÚ PROTEST proti likvidačnému návrhu zákona o poľovníctve

Daňoví poplatníci by sa mali pripraviť na to, že poľovníctvo už nebude samofinancované a bude si vyžadovať niekoľko miliónov eur ročne navyše. Napriek úspešnej petícii Poľovníctvo má zmysel so 154-tisíc podpismi, kde sa občania Slovenska jednoznačne vyjadrili proti takýmto pokusom, tento poslanecký návrh zavedie chaos, ktorí zaplatíme my všetci. Najdiskutovanejšiu tému škôd spôsobených zverou taktiež novela nerieši a nevyrieši, len vnesie chaos medzi užívateľov poľovných revírov a štát.

Odborár Košč: Zaviesť u nás štvordňový pracovný týždeň sa dá, rovnako tak zvýšiť minimálnu mzdu

Uvedený návrh zákona o poľovníctve ukladá okresným úradom široký rozsah povinností, ktoré doteraz vykonávala poľovnícka samospráva z vlastných zdrojov a rozsiahlou dobrovoľníckou prácou funkcionárov. Ak by mala štátna správa zvládnuť túto úlohu, ministerstvo vnútra bude musieť navýšiť počet pracovníkov, zabezpečiť softvérové a hardvérové vybavenie, služobné vozidlá, čo zaťaží štátny rozpočet o niekoľko miliónov eur. Navyše v navrhnutom prenesení výkonu štátnej správy na iné organizácie, sa uvedený návrh javí ako protiústavný,“ uvádza o poslaneckom návrhu zákona SPK.

Poľovníci CHYSTAJÚ PROTEST proti likvidačnému návrhu zákona o poľovníctve
SPK tvrdí, že sa poľovníctvo preukázateľne stalo predmetom politického zápasu (foto: ilustr. freepik)

Slovenská poľovnícka komora vyzýva na účasť na proteste

„Prežili sme mnoho ťažkých chvíľ od obdobia založenia organizovaného poľovníctva v roku 1920, prekonali sme mnoho míľnikov a postupne sme dokázali, že poľovnícka samospráva je na Slovensku korektnou súčasťou verejnej správy,“ píše sa v liste adresovanom členom SPK, pod ktorým je podpísaný prezident SPK Ing. Tibor Lebocký, PhD.

„Naši predkovia položili základy silnej jednotnej celoslovenskej organizácie a my sme sa pričinili o to, že dnes máme na Slovensku poľovnícku samosprávu, ktorá je vzhľadom na svoj právny status schopná veľmi účinne a cieľavedome hájiť záujmy všetkých svojich členov. V tomto volebnom období sa žiaľ, poľovníctvo preukázateľne stalo predmetom politického zápasu a napriek všetkým snahám chrániť naše práva a právom chránené záujmy sme sa dostali do stavu, kedy bude nutné aj vašou fyzickou prítomnosťou a účasťou na verejnom proteste prejaviť názor, profesijnú spolupatričnosť a podporu poľovníctva. Určite spolu s členmi prezídia a členmi odborných komisií SPK, volenými funkcionármi takmer denne participujúcimi na obhajobe princípov formulovaných v petícii Poľovníctvo má zmysel, sledujete proces likvidácie poľovníctva v podobe, keď niekoľko samozvancov, žiaľ aj z našich radov a niekoľko veci neznalých zmanipulovaných politikov, vytrvale útočí na základy organizovaného poľovníctva. Ich snahy, napriek spoločenskej objednávke v podobe viac ako 150 tisíc signatárov petície Poľovníctvo má zmysel, môžu v súčasnej politickej situácii na Slovensku prerásť do schválenia poslaneckého návrhu trojice poslancov Fecko-Pročko-Kučera na zmenu a doplnenie zákona č.274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, o ktorom sa bude v NR SR hlasovať 18. mája 2023 o 11.00 hod.

ČO NAJZÁSADNEJŠIE MENÍ TENTO NEODBORNÝ POSLANECKÝ NÁVRH ZÁKONA O POĽOVNÍCTVE?

 • každý užívateľ poľovného revíru bude povinný prijať vlastníkov/prenajímateľov
  pozemkov nad 1 ha kdekoľvek na Slovensku;
 • rozhodovať o revíroch bude každý vlastník nad 1m2;
 • nebude fungovať transparentné a kontrolované posúdenie ulovenej trofejovej zveri;
 • absolútny koniec chovateľských prehliadkam;
 • sokoliarstvo, kynológia a poľovníctvo všeobecne už nebude mať centrálne riadenie;
 • neúmerne sa zvýši cena poistného;
 • poľovnícke skúšky bude môcť vykonávať každá organizácia, ktorá o to požiada;
 • škody spôsobené zverou nad 3 % budú hradiť v plnej výške členovia ÚPR;
 • v poľovných revíroch s 50 % podielom vo vlastníctve štátu bude rozhodovať o
  budúcom užívateľovi len cena;
 • zrušením SPK sa bude každý poľovník zastupovať už len sám za seba;
 • na lov nebude potrebné povolenie ani značka pokiaľ si ju vyžiada vlastník pozemku;
 • a ďalšie zmeny smerujúce k zrušeniu odborných, právnych, ekonomických a spoločenských pilierov organizovaného poľovníctva

Prezídium SPK preto svojich členov žiada, aby prišli na VEREJNÉ PROTESTNÉ ZHROMAŽDENIE, ktoré sa uskutoční dňa 18.5.2023 od 10.00 hod. pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave.

„Prosíme Vás všetkých, aby ste prišli v poľovníckom oblečení a v reflexných vestách/mikinách/šiltovkách/atď. (oranžová farba). Prosíme všetkých zúčastnených, aby počas zhromaždenia dodržiavali pravidlá slušného a korektného správania sa na verejnosti, vyhli sa prejavom násilia, nenávisti a agresivity a pokojným spôsobom vyjadrili zásadný nesúhlas s rozvracaním slovenského poľovníctva ako súčasti kultúrneho dedičstva, vidieckeho spôsobu života a prostriedku na tvorbu a ochranu životného prostredia.

(nn, spk.sk)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x