12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Politológ Ján Baránek prišiel o obsah facebooku. Je to TREST za „nepohodlné“ názory?

Poriadny šok zažil v týchto dňoch slovenský politológ Ján Baránek, ktorý je známy svojou ostrou kritikou súčasnej vládnej garnitúry. A to sa zrejme nepatrí. A tak sa stalo to, čo by sa v normálnej spoločnosti stávať nemalo, prišiel o obsah účtu na svojom facebookovom konte.

Politológ Ján Baránek prišiel o obsah facebooku. Je to TREST za „nepohodlné“ názory?

K tomu, čo sa udialo Jánovi Baránekovi, zaujala jasné stanovisko v statuse právnička Judita Laššáková. „FORTITER IN RE, SAUVITTER IN MODO – („Rázne vo veci samej, ale vľúdnym spôsobom“ výrok jezuitského generála Aquavivy),“ napísala hneď v úvode statusu Judita Laššáková, ktorá sa vzápätí zamerala na rozhovor v Startitup-e s Filipom Turkom, ktorý bol zverejnený 9. decembra 2022, ktorý si pozrela. To, čo ju zaujalo, vraj nebol ani tak obsah rozhovoru a to, aké názory tam zazneli, lebo to boli a sú názory hosťa. „Je pravdou, že každý má právo na názor. Dokonca aj moderátor, nielen hosť. A pravdou je aj to, že porovnaním viacerých rozhovorov, by pozorovateľ nemal ani len tušiť, aký názor má moderátor. Ak moderátor robí rozhovor s ľavičiarom, mal by mu dávať „pravicové“ otázky a opačne,“ vysvetľuje Laššáková, podľa ktorej je to priestor pre hosťa, nie pre prejavenie sa moderátora.

„Šokovalo ma však, keď som sa začítala do komentárov zverejnených pod týmto videom na YouTube. Bola to smršť negativity a dalo by sa povedať že aj škodoradosti. Mnohí sa smiali z moderátora, ako „mu to hosť natrel“. To vážne?! Dospeli sme do štádia, že namiesto dialógu a diskusie, prípadne polemiky, sa dostávame do hlbších a hlbších zákopov? Kde nás tí, ktorým „nevyhovuje“ náš názor, budú kopať hlava-nehlava, len preto, lebo sme v diskusii s niekým, kto zastáva iný názor? Sem sme dospeli? Nie, nie sem! Dospeli sme do štádia, kde sa „nepohodlné“ názory vymazávajú!“ začína právnička už ostrejšie aby vzápätí vysvetlila, čo ju k tomu vlastne viedlo.

Skúsme sa viac počúvať, byť k sebe slušnejší a diskutovať

„Ráno ma čakala SMSka od Janka Baránka, ktorou ma prebral rýchlejšie ako šálka už uvarenej a voňavej kávy. Vraj mu vymazali facebookový účet. Ideme s dobou! Knihy už síce nepálime, ale vymazávame účty na sociálnych sieťach. Janko nahral video, na ktoré si urobte názor sami. Môj je v tejto otázke dosť „staromódny“. Som toho názoru, že „aj hlúpy názor má právo odznieť“. A aj šokujúce a poburujúce názory by mali dostať priestor,“ konštatuje Laššáková, ktorá dodáva, že u nej hlúpy názor nie je priamoúmerný jeho nositeľovi. „To, že si niekoho vypočujem, ešte nemusí, a ani neznamená, že sa s jeho názormi stotožním. Ani s Jankom Baránkom nesúhlasím vo všetkom. A platí to aj opačne, on nesúhlasí so mnou vo všetkom,“ priznáva právnička.

YouTube video

„O to je lepšia naša debata, lebo obaja chápeme, že „železo sa brúsi železom a jeden človek brúsi druhého“ (Evanjelické príslovia 27, verš 17). Kam toto smeruje? Netuším a určite nemám vešteckú guľu pred sebou, aby som vedela predvídať možný koniec. Nádej však ešte nestrácam. Dúfam totiž, že sa naučíme mať pevný postoj a presadzovať ho slušným spôsobom, tak ako znie citát v nadpise. Netúžim po zákopovej vojne, nechcem štvanie jedného proti druhému. Áno, určite je to jednoduchšie a ľahšie riešenie, ale je aj lacné. A ako to s lacnými vecami býva, nevydržia dlho,“ píše záverom Judita Laššáková, ktorá ešte veľavravne dodala: „Tak sa skúsme viac počúvať, byť k sebe slušnejší a diskutovať s názorom, nie okydávať nositeľa názoru.“

Ján Baránek nám informáciu o zmiznutom obsahu na účte potvrdil, a preto vás pozývame na sieť Telegram, kde ho môžete sledovať ďalej. Nájdete ho tu: https://t.me/janbaranek

Dodo Púchovský, nn/ foto fb Ján Baránek

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články