23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Podnikatelia Sergej Salmanov a jeho syn Alexander sú vinní z podplácania

Ruskí podnikatelia Sergej Salmanov a jeho syn Alexander sú vinní z podplácania. Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom verejnom zasadnutí potvrdil predošlé rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS).

Sergej Salmanov dostal súhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní siedmich rokov, jeho syn o rok menej. Do väzenia nenastúpia, keďže si tresty už v minulosti odpykali.

Sergeja Salmanova odsúdili aj na peňažný trest vo výške 15.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia na náhradný nepodmienečný trest v trvaní 18 mesiacov. Alexander Salmanov dostal peňažný trest vo výške 10.000 eur alebo náhradný trest 12 mesiacov väzenia.

Neurológ Koukolík: Neúspešní psychopati sú vo väzení. Tí úspešní sú v politike a na burze (VIDEO)

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš poukázal na to, že skutok popísaný v podanej obžalobe sa stal. „Súd prvého stupňa vyhodnotil všetky vykonané dôkazy, akceptujúc právny názor dovolacieho senátu,“ zdôraznil s tým, že ŠTS postupoval správne aj pri uložení trestu. Odvolanie špeciálnej prokuratúry i obhajoby preto NS SR zamietol.

Obhajca dvojice odsúdených Viktor Križiak považuje rozhodnutie NS SR za alibistické, ktoré nespĺňa základné náležitosti zákonného rozhodnutia. „Nezohľadnil žiadnu z dôležitých pripomienok a argumentov, ktoré obhajoba ponúkala počas dlhoročného procesu,“ podotkol. Avizuje napadnutie tohto rozhodnutia podaním dovolania.

Nové Zámky si dnes pripomínajú 78 rokov od najstrašnejšieho bombardovania na Slovensku. Na svedomí ho majú – Američania!

Podľa obžaloby si v apríli a máji 2010 dali neoprávnene vyplatiť nadmerné odpočty DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa. V roku 2016 bolí síce oslobodení spod obžaloby, ale NS SR v septembri 2020 vyhovel mimoriadnemu dovolaniu vtedajšej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej a kauzu vrátil späť na ŠTS.

V prípade podplácania šéfky daňového úradu v Šamoríne Márie Z. právoplatne odsúdili v minulosti Sergeja Salmanova na sedem rokov a jeho syna Alexandra na šesť rokov väzenia. Oboch neskôr podmienečne prepustili na slobodu. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vrátenia DPH rovnako desať percent z uplatnených odpočtov. ŠTS pri svojom opätovnom rozhodnutí rozhodol o uložení spoločného trestu.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x