21.1 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Podnikatelia môžu stále požiadať o pomoc zo schémy pre sektor dopravy

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR eviduje v rámci schémy pomoci pre sektor dopravy zatiaľ iba pätinu z celkového počtu očakávaných žiadostí. Schéma je určená pre prevádzkovateľov autoškôl, medzinárodnej pravidelnej autobusovej dopravy či školiace strediská na výcvik vodičov profesionálov, upozornil v utorok rezort dopravy.
      „Záujemcovia môžu stále požiadať o finančný príspevok zo schémy pomoci. Pripravený máme balík vo výške 19,4 milióna eur, pričom podnikatelia môžu žiadať o pomoc od začiatku pandémie, teda od 1. apríla 2020 do 31. marca 2021,“ priblížil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
      Hovorca rezortu Ivan Rudolf pripomenul, že limit na žiadateľa je stanovený na 200.000 eur, keďže ide o tzv. schému minimálnej pomoci de minimis, ktorej cieľom je zmierniť následky pandémie nového koronavírusu. Ministerstvo dopravy prijaté žiadosti aktuálne spracúva.
      Oprávneným žiadateľom je ten subjekt, ktorý eviduje pokles tržieb na úrovni minimálne 30 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, teda pred vypuknutím pandémie. V praxi to znamená, že porovnávať sa bude napríklad august 2020 s augustom 2019 a január 2021 s januárom 2020. Maximálna výška pomoci je do 80 % oprávnených nákladov.
      Pri stanovení výšky finančnej pomoci sa bude refundovaný pokles tržieb porovnávať s celkovým príspevkom stanoveným na technickú základňu daného žiadateľa. Výška finančného príspevku na vozidlo sa odvíja od jeho kategórie a euronormy, pričom platí, že ekologickejšie vozidlá majú vyšší príspevok. Rezort dopravy spustil schému 9. júla.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články