6.5 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Podnikatelia čoskoro dostanú nové zálohové predpisy na energie, uviedol premiér Eduard Heger

Vláda SR by mala v pondelok schváliť nové nariadenie, vďaka ktorému dostanú podnikatelia nové zálohové predpisy, ktoré budú odrážať zastropované ceny energií.

Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO). Ako dodal, začiatkom tohto týždňa prišli podnikatelia s novou požiadavkou v súvislosti s vysokými zálohovými faktúrami. „Nová požiadavka od podnikateľov prišla začiatkom týždňa a o týždeň bude vyriešená. Nič nám nebránilo, aby sme tieto požiadavky splnili na jeseň. Jediný dôvod, prečo sme to neurobili, je, že sme požiadavky zo strany podnikateľov nedostali,“ uviedol Heger.

Pellegrini kritizoval Hegera za vyjadrenia, že za vysoké zálohové platby za energie si môžu sami podnikatelia a samosprávy

Vláda koncom októbra so zástupcami firiem rokovala o pomoci firmám pre vysoký nárast energií a následnom zastropovaní elektrickej energie na 199 eur za megawatthodinu pri silovej elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne. Podnikatelia si budú môcť žiadať kompenzáciu rozdielu a 80 percent im štát dodatočne preplatí. Vláda na rok 2023 pre podnikateľov nachystala 1,4 miliardy eur.

V obci Staré Hory dnes protestovali proti cenám energií (video)

Veľkí podnikatelia, resp. spotrebitelia elektrickej energie dostali 40 miliónov eur na konci minulého roka. Veľkí podnikatelia podľa Hegera žiadajú 450 miliónov eur, štát však na takúto pomoc peniaze nemá. Strop 199 eur za elektrinu a 99 eur za plyn platí pre každého, a preto, keď prídu samosprávy s tým, že im prišli vysoké zálohové faktúry, dostanú takú istú pomoc, ako aj ostatní malí a strední podnikatelia.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články