23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Piešťany: Centrum pomoci človeku funguje už desať rokov

Centrum pomoci človeku (CPČ) v Piešťanoch si pripomína desať rokov svojej existencie. V krízovej životnej situácii sa naň obracia zhruba 400 ľudí ročne. Jeho klientmi sú ženy zažívajúce násilie, ľudia bez domova, deti a v poslednom čase podáva pomocnú ruku aj odídencom z Ukrajiny. Informovala o tom hovorkyňa Trnavskej arcidiecéznej charity (TACH) Darina Kukuľová Kvetanová.

CPČ otvorili v roku 2013 ako charitné a poradenské centrum. TACH ho prevádzkovala v dvoch miestnostiach na Kukučínovej ulici a zamestnávala jednu pracovníčku na polovičný úväzok. Do centra prichádzali ženy s malými deťmi, ktoré počas výdaja potravinovej pomoci hovorili o svojich hlbších dlhotrvajúcich problémoch. „Od prvých dní sa tak profilovalo budúce zameranie centra, nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodinu. V roku 2017 sme vnímali potrebu rozšíriť sociálne služby aj pre ľudí bez domova a tých, ktorých bezdomovectvo ohrozuje. Aby sme sa im mohli venovať intenzívnejšie, zaregistrovali sme službu špecializovaného sociálneho poradenstva,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa TACH Katarína Pažítková.

V súčasnosti ho môžu ľudia nájsť na sídlisku Andreja Hlinku, ktorú charite prenajíma mesto Piešťany. „Charita týraným ženám poskytuje v náročnej situácii podporu, pomáha im pri hľadaní bývania a práce, ako aj s umiestnením detí do školy. Poradcovia pre špecializované sociálne poradenstvo motivujú ľudí bez domova k rozhodnutiu ukončiť bezdomovectvo a asistujú im pri dôležitých krokoch. Centrum je zároveň bezpečným prostredím pre žiakov, ktorí sem popoludní prichádzajú za početnými aktivitami a efektívne tak využívajú čas, kým sa ich rodičia vrátia z práce. Venujú sa aj seniorom, pre nich sú určené tvorivé dielne, a pomáhajú ukrajinským rodinám,“ doplnila hovorkyňa. CPČ funguje vďaka podpore Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Trnavského samosprávneho kraja a mesta Piešťany.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x