28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

PETÍCIA SaS: Vyzývame poslancov, aby nehlasovali za škodlivý zákaz nedeľného predaja


Poslanci majú na stole nezmyselný návrh na zákaz nedeľného predaja z dielne OĽaNO, ktoré má opäť snahu ľuďom niečo ideologicky zakazovať. Predkladajúci poslanci pritom nezverejnili žiadne relevantné prieskumy či dáta, ktoré by zmysel návrhu potvrdzovali, čo považujeme za neseriózne. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce tomuto nezmyslu zabrániť, preto zverejnila petíciu, v ktorej vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby za zákaz nedeľného predaja nehlasovali. Prijatie tohto návrhu má totiž viacero negatívnych efektov na spoločnosť, ekonomiku, ako aj slobodu jednotlivca.

Tento návrh je neprijateľným zásahom do slobody ľudí. Zásadne sa obmedzí sloboda podnikania, zamestnanci prídu o možnosť privyrobiť si príplatkami za prácu v nedeľu a spotrebitelia prídu o možnosť v nedeľu nakúpiť. Návrh je z každého jedného pohľadu zlý a nezmyselný. O prácu zároveň môže prísť až 1 700 zamestnancov, čo by v ekonomicky slabších regiónoch spôsobilo ďalšie zvýšenie nezamestnanosti,“ vysvetlil predseda SaS Richard Sulík s tým, že poslanci OĽaNO opätovne prichádzajú s návrhom, ktorý nemá absolútne žiadnu pridanú hodnotu a len škodí.

Podľa poslanca NR SR a tímlídra SaS pre hospodárstvo Jána Oravca budú z návrhu škodovať aj desaťtisíce študentov, ktorí si popri škole privyrábajú najmä počas víkendov, čím odľahčujú rodinné rozpočty. „Ľudia v pohraničných oblastiach budú chodiť nakupovať za hranice, čo priamo pripraví slovenských obchodníkov a štátnu kasu o nemalé príjmy. Zároveň budeme musieť siahnuť hlbšie do peňaženky, keďže budeme musieť v nedeľu voliť drahšiu alternatívu nákupu potravín napríklad na pumpách, v reštauráciách či cez donášku jedla alebo potravín,“ upozornil J. Oravec.

„Výpadkom zamestnanosti a predaja by štát prišiel o desiatky miliónov eur na daniach a odvodoch, čo nezmyselnosť a škodlivosť návrhu len potvrdzuje. V nezmyselnej honbe niektorých poslancov za potrestaním nadnárodných sietí by bol výsledkom schválenia tohto zákona presný opak. Obchodné reťazce by prepustili nemalú časť svojich zamestnancov, znížili by svoje výdavky, pričom by ich tržby poklesli len minimálne,“ dodal na záver poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Marián Viskupič s tým, že neexistujú žiadne dôkazy, že by mal zákaz nedeľného predaja akýkoľvek pozitívny efekt na spoločnosť a jednotlivcov.

Petíciu nájdete TU.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x