18.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Peter „Soso“ Raškovič: Huslista v nebi

Dnes uplynul rok, čo sme sa rozlúčili nielen s vynikajúcim muzikantom, ale predovšetkým dobrým človekom, Peťom Raškovičom. „Soso“ ako ho všetci volali, pôsobil vo viacerých hudobných zoskupeniach, predovšetkým však v nitrianskej country skupine Pengagi, ktorú všetci dobre poznáme.

Peter "Soso" Raškovič: Huslista v nebi

Tí, ktorí ho poznali, vedia, že Peťo dlhé roky pracoval ako manažér v oblasti poisťovníctva, dušou bol však presvedčený milovník country. Povestné sa stali jeho elektrické husle, ktoré si vyrábal sám a takpovediac doma na kolene.

Peter "Soso" Raškovič: Huslista v nebi
foto: fb/ Peter Raškovič

„Ešte ako dieťa ma mama prihlásila na vtedajšiu ľudovú školu umenia na husle, ale viete, ako to chodí, neznášal som ich,“ povedal mi pred rokmi, keď sme sa stretli u neho doma, aby mi o svojom hobby povedal. „Aj sa to tak skončilo, vyhodili ma pre totálny nezáujem. Na gymnáziu však zafungovala partia, chodievali sme na turistiku a tam prišlo aj rozhodnutie, že si jednoducho s kamarátmi spolu zahráme. Viete, jeden vedel to ‚cigánske‘ géčko na gitare, kým ja som zasa doniesol z domu maličké štvrťové husle, ktoré mám dodnes, a s jedným prstom som začal hrať. Napočudovanie, nebolo to najhoršie, a dokonca sa nám to tak zapáčilo, že sme v priebehu dvoch mesiacov dali dohromady kapelu a spravili šou pre celú školu. Toto keď ťa raz chytí, viac ťa to nepustí. Logicky som teda s muzikou pokračoval, roky som bol členom Divadielka na osmičke pri bývalej VŠP, kde som študoval,“. Tento článok vyšiel v týždenníku Život v roku 2014 a môžete si ho prečítať tu.

Pri tejto príležitosti som sa stretla s jeho manželkou Editou Raškovičovou, známou nitrianskou detskou kardiologičkou. „Áno, ten sen, robiť husle, sa mu napokon splnil,“ zaspomínali sme si na Peťa. „Posledné roky určite. Mal vysoký tlak a potreboval zmenu životného štýlu. Zostal teda doma, venoval sa husliam, záhrade, synovi Filipovi a mne. Nám to vyhovovalo a boli sme spokojní. Našli sme si aj nového spoločného koníčka, golf. Neverila som, ako ho to chytilo. Golf sa stal časom jeho veľkou láskou a vášňou. Aj preto dnes máme na golfe v Ivanke pri Nitre Memoriál Peťa „Sosa“ Raškoviča.“

Peter "Soso" Raškovič: Huslista v nebi

Ak ste Peťa poznali, spomeňte si dnes spolu s nami na neho.

Peter "Soso" Raškovič: Huslista v nebi
Peter "Soso" Raškovič: Huslista v nebi
Soso
YouTube video

Heňa

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články