20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Peter Pollák ml.: Pomôcť sa preto rozhodli aj ľudia z rómskej komunity

Vojna na Ukrajine trvá už takmer dva týždne. Milióny ľudí opustili svoju krajinu v záujme záchrany vlastných životov. Vlna solidarity sa šíri celým svetom, no najviac túto dramatickú situáciu pociťujú ľudia na hraniciach s Ukrajinou. Pomôcť sa preto rozhodli aj ľudia z rómskej komunity.

„Vojna sa začal náhle. Nápor na hranice bol veľký a my sme si všimli, že niektoré procesy nefungovali dobre. Práve preto vznikla platforma, ktorá funguje vo všetkých krízových štáboch. Jej súčasťou budú aj ‚rómske hliadky‘ na hraniciach. Ľudia z rómskej komunity pracujú na tom, aby pomoc dostali všetci ľudia bez rozdielu,“ vysvetlil podpredseda ľudskoprávneho výboru NR SR Peter Pollák ml. (OĽANO).

Peter Pollák ml.: Pomôcť sa preto rozhodli aj ľudia z rómskej komunity
Peter Pollák ml. OĽaNO

Upozornil pritom na situáciu, pri ktorej vodič autobusu na východe krajiny odmietol prijať do autobusu rómsku rodinu aj s malými deťmi. „Táto rodina našla dočasné útočisko v krízovom zbore apoštolskej cirkvi. Práve tento zbor uchýlil rómskych utečencov a v jednom momente poskytol útočisko pre viac ako 100 utečencov. Bolo to nad rámec ich kapacít, no komunita sa zomkla,“ povedal Pollák ml. „Myslím si, že by sa o tieto rodiny mal postarať štát,“ dodal.

Podpredseda ľudskoprávneho výboru oceňuje súdržnosť, ktorú Slováci preukázali obyvateľom Ukrajiny. „Vojna je tragédia. Rozprával som sa v stanovom mestečku v Humennom s malým chlapčekom z Ukrajiny. Hovoril mi, že mu chýba otec. Ten ostal doma, aby chránil svoju krajinu. Ľudia, ktorí u nás hľadajú útočisko, si prešli veľmi ťažkými chvíľami. Nezabúdajme na to a buďme k nim ohľaduplní,“ uzavrel Pollák ml.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články