26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Peter Pellegrini: Navrhujeme znížiť DPH pre gastro, tretia vlna bude náročná

Počet „čiernych“ okresov na Slovensku sa zvyšuje. Život ľudí bude výraznejšie obmedzený, mnohé prevádzky nebudú môcť poskytovať svoje služby a obávajú sa, či tretiu vlnu zvládnu. Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD preto opäť navrhnú znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pre gastrosektor. Líder strany Peter Pellegrini to vyhlásil na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.
      Pellegrini priblížil, že navrhnú zníženie DPH pre gastropriemysel od 1. marca 2022 až do konca roka na 5 % a následne od roka 2023 by sa mala vrátiť sadzba dane na 10 %, aby bola zrovnoprávnená so sadzbami, ktoré sa používajú v hoteloch pri ubytovacích službách. „Tých 5 % má byť spôsobom, ako ešte výraznejšie pomôcť gastropriemyslu spamätať sa z druhej a pravdepodobne aj náročnej tretej vlny pandémie z ekonomického pohľadu,“ dodal.

Poznamenal, že nebude protestovať, ak si tento návrh osvojí vládna koalícia. „Ak toto neurobíme pre slovenský gastropriemysel, bude to obrovský problém a dostaneme do smútku naozaj veľké množstvo slovenských podnikateľov, ktorí tieto obmedzenia nebudú vedieť prežiť,“ varoval Pellegrini, podľa ktorého bola pomoc v prvej aj druhej vlne pandémie nedostatočná.
      Zároveň vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ministra financií Igora Matoviča a premiéra Eduarda Hegera (obaja OĽANO), aby okamžite predložili návrh odškodňovacieho zákona pre podniky, ktoré nemôžu poskytovať svoje služby. „Tu už ide o existenčné problémy a prežitie týchto ľudí, ktorí už nemajú ani na energie a iné služby spojené s chodom svojich prevádzok, a preto okamžitý zákon o odškodňovaní a jeho urýchlené prijatie je kľúčové,“ zdôraznil.

Podľa neho treba zvážiť aj to, či sú pravidlá COVID automatu logické a či naozaj zabraňujú šíreniu choroby COVID-19 alebo sú len technickým riešením a život ľudí viac komplikujú. Súčasne sa pýtal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), prečo rezort zdravotníctva každý deň neinformuje, v akom veku sú ventilovaní pacienti, koľkí z nich sú očkovaní a neočkovaní a tiež koľko zo zomretých ľudí bolo očkovaných a koľko neočkovaných.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články