12.6 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

Pestovatelia ovocia a zeleniny sa zúčastnili na medzinárodnom školení

Slovenskí pestovatelia ovocia a zeleniny majú za sebou dôležitý medzinárodný kurz, vďaka ktorému môžu ešte viac zvýšiť kvalitu slovenských potravín. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
      Zdôraznila, že záujem pestovať v súlade s najnovšími medzinárodnými trendmi podporili slovenskí pestovatelia aj účasťou na 21. medzinárodnom školení Harmonizácia hodnotenia kvality ovocia a zeleniny v Mojmírovciach pri Nitre, vďaka ktorému získali nové  poznatky z oblasti noriem kvality. Cieľom podujatia bolo zvyšovanie kvality ovocia a zeleniny a zabezpečenie rovnakých postupov pri jej hodnotení. Tento ročník sa podľa Holéciovej zameral najmä na normy kvality pre kapustu a slivky. Najmä zahraničných zástupcov obchodu a inšpekcie zaujímali aj normy týkajúce sa ananásu.
      „Účasťou na tomto podujatí vyslali naši pestovatelia jasný signál, že aj napriek nepriaznivej situácii v poľnohospodárstve chcú aj naďalej pestovať domáce ovocie a zeleninu. Pravidelné vzdelávanie je alfou a omegou, ako dostať na trhu kvalitu, ktorú si stále viac a viac žiada spotrebiteľ. Záštitu nad podujatím má dlhodobo Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá je zárukou, že školitelia poskytnú našim pestovateľom maximum informácií o medzinárodných normách a európskej legislatíve pri pestovaní plodín,“ uviedol Jozef Šumichrast, predseda Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu SR (zväz je členom SPPK).
      Na medzinárodnom školení sa podľa Holéciovej zúčastnili okrem slovenských a zahraničných pestovateľov aj zástupcovia obchodu a inšpekčných služieb zo 17 krajín sveta. Diskutovali aj o kontrolách výroby potravín, ich prevoze, skladovaní a predaji počas celosvetovej pandémie nového koronavírusu či o klimatických zmenách a ich dosahoch na poľnohospodárstvo.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články