16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Peľová sezóna tráv prechádza prvým vrcholom aj na severnom Slovensku

Zrážková činnosť, búrky a prudké výkyvy počasia výrazne ovplyvňovali peľovú situáciu na Slovensku aj v uplynulom týždni. Nízke hladiny peľu v ovzduší striedali jeho vysoké koncentrácie počas slnečných dní. Na celom území dominoval peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a tráv. Informovala o tom v stredu v súvislosti s aktuálnou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

„Peľ skorocelu, štiavu a pŕhľavy sa vyskytoval v ovzduší na celom území. Vysoké hladiny peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých sa opäť zviditeľnili žltými povlakmi na autách, parapetoch i okrajoch mlák. Peľová sezóna tráv prechádza prvým vrcholom aj na strednom a severnom Slovensku, brezy a jaseňa sa už skončila aj v chladných oblastiach,“ zhodnotila Lafférsová.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Banskej Bystrici a Košiciach, borovicovitých v Žiline a Košiciach. Peľ ostatných drevín bol v ovzduší v nižších hladinách. Vyskytovala sa aj tzv. topoľová vata, čo sú lietajúce semienka topoľov a vŕb, ktoré sú často nosičom peľových zŕn tráv.

„V najbližších dňoch vysoké denné hladiny dosiahne peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých. Pribúdať bude peľ pŕhľavy, skorocelu, štiavu a ďalších bylín. V ovzduší sa vyskytne aj peľ agátu, bazy, platanu, gaštanu a pagaštanu. Rozšíri sa druhové spektrum kvitnúcich bylín,“ konštatovala Lafférsová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x