15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Chovatelia zvierat môžu žiadať o náhradu škody, ktorú im spôsobí medveď

Chovatelia hospodárskych zvierat na Slovensku môžu požiadať príslušný okresný úrad o náhradu škody, ktorú im spôsobí medveď hnedý. Túto náhradu však možno poskytnúť len vtedy, keď chovateľ prijal primerané preventívne opatrenia na ochranu. TASR to potvrdila hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Ako dodala, pod Poľanou počas posledného májového víkendu medveď hospodárovi strhol dve teľatá. Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR bol na mieste a obhliadol škody. Udalosť sa stala v sobotu (27.5.) podvečer v Holcovom Majeri pri Očovej vo Zvolenskom okrese. „Členovia tímu sa skontaktovali s majiteľom a navrhli mu uskutočniť efektívne preventívne opatrenia,“ spresnila.

Konštatovala, že podrobnosti o týchto opatreniach na ochranu nájdu záujemcovia vo vyhláške Ministerstva životného prostredia SR. „Presne definuje napríklad potrebnú výšku či výkon elektrického ohradníka, prípadne odporúčané postupy voľnej pastvy dobytka s účasťou pastierskeho psa,“ poznamenala hovorkyňa.

Podľa jej slov za škody, ktoré spôsobil medveď na hospodárskych zvieratách, vyplatili v roku 2022 náhrady vo výške 54.000 eur. Bocková dodala, že ŠOP SR pre chovateľov pripravila sériu inštruktážnych filmov. Sú to napríklad Bezpečnostné zariadenia na ochranu pred divou zverou, Pastierske strážne psy a Elektrický ohradník na ochranu včiel.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x