23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Pečivo od Slovákov s mentálnym znevýhodnením bude na pápežovom vianočnom stole

Asi nikomu z nás neuniklo, že prezidentka SR je aktuálne na návšteve vo Vatikáne. Svätému otcovi Františkovi tak bola „oplatiť“ návštevu Slovenska, ktorú vykonal pred vyše rokom, v období sviatku našej národnej patrónky – Sedembolestnej Panny Márie.

Prezidentka ako posol dobra

„Na dnešnom stretnutí so Svätým Otcom chcem diskutovať aj o tom, akým spôsobom nasmerovať pozornosť a energiu do tej časti spoločnosti, ktorá má záujem zohrať kľúčovú rolu pri udržaní jednoty a ľudskosti. Pretože na to, aby zlo zvíťazilo stačí iba to, aby rozhádalo dobro,“ napísala prezidentka na Facebooku. Čaputová si myslí, že máme nevyužitý potenciál komunikácie a spolupráce medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú spoločné hodnoty. Na ceste do Vatikánu ju preto sprevádzajú aj niekdajší disident a politik František Mikloško; rôzni odborníci, ale aj LGBT+ osoba, ktorá je obeťou nenávistného útoku na túto komunitu. Čaputová pripomína slová encykliky sv. otca „Na rozdiel od nezhôd a konfliktov sa vytrvalý a odvážny dialóg nedostane do titulkov novín, ale v tichosti pomáha svetu žiť oveľa lepšie, ako si predstavujeme.“

Pečivo od Slovákov s mentálnym znevýhodnením bude na pápežovom vianočnom stole
Vianočné pečivo, ktoré pripravili ľudia s mentálnym znevýhodnením z organizácie Bivio

Netypický dar

Jeden z darov, ktoré prezidentka niesla pápežovi Františkovi bolo aj vianočné pečivo, ktoré pripravili ľudia s mentálnym znevýhodnením z organizácie Bivio. „Je pre nás veľkou cťou, že sme mohli venovať dar pani prezidentky Svätému otcovi. V BIVIO sme upiekli 12 druhov vianočného pečiva. Podnos sme dali vyrobiť v chránenej dielni Vrbovnica,“ neskrýva svoju radosť na sociálnej sieti riaditeľka Bivio centra a predsedníčka Združenia na pomoc mentálne postihnutým p. Iveta Mišová. Okrem iného prezidentka niesla do daru aj ručne vyrobené vianočné ozdoby z Kysúc, či obraz Františka z Asissi.

Hlboký ľudský rozhovor

Prezidentka na svojej facebookovej stránke pripomenula pápežovu myšlienku, že „Sme rôzni, ale všetci sme bratia a sestry.“ Podľa jej tvrdenia bolo dnešné jej stretnutie ľudsky blízke a krátky rozhovor s pápežom hlboký a inšpiratívny.

Jednota je dôležitejšia, než konflikt, citovala prezidentka Františka. Možno tento pápežov apel prezidentka vypočuje a nasmeruje svoje myslenie k rešpektu voči iným názorom, ako je ten jej a tak, ako sama píše na sociálnej sieti, bude aj ona z tých, ktorí sú „otvorení spolupráci a porozumeniu. Keď sa nebudeme uzatvárať do našich názorových svetov, keď sa nebudeme navzájom povyšovať, ale napriek odlišnosti rešpektovať,“ píše prezidentka, ktorá sa mnohokrát vyjadrila súhlasne s ohľadom na blokovanie nepohodlných názorov.

Eka Balašková, Zdroje: FB Zuzana Čaputová; Bivio/Iveta Mišová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články