16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Pavol VOROBJOV, odsúdený v kauze OČISTEC, ide podmienečne na SLOBODU

Expolicajta Pavla Vorobjova, odsúdeného v kauze Očistec na dvojročné väzenie, v utorok podmienečne prepustia na slobodu. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí senát Krajského súdu v Trenčíne, ktorý zamietol sťažnosť prokurátora a potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu v Trenčíne.

„Senát Krajského súdu v Trenčíne zamietol ako nedôvodnú sťažnosť prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Trenčín, ktorým súd prvého stupňa na verejnom zasadnutí 8. marca rozhodol o podmienečnom prepustení odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody,“ uviedol hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Pavol VOROBJOV, odsúdený v kauze OČISTEC, ide podmienečne na SLOBODU
Pavol Vorobjov, foto: TASR

Rozhodnutie tak podľa neho nadobudlo právoplatnosť a odsúdený bude v utorok prepustený z väznice na slobodu, pričom mu začne plynúť trojročná skúšobná lehota a počas jeden rok trvajúceho probačného dohľadu bude povinný zamestnať sa, zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami. „Krajský súd zhodne s rozhodnutím okresného súdu dospel k záveru, že odsúdený splnil všetky tri podmienky, ktoré vyžaduje zákon, aby mohol byť podmienečne prepustený na slobodu,“ ozrejmil ďalej Tarabus. Keďže návrh na podmienečné prepustenie odsúdeného podľa neho podal riaditeľ väznice, prvou podmienkou bolo, aby mal Vorobjov vykonanú polovicu uloženého trestu odňatia slobody. „Na podklade hodnotenia odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody súd konštatoval splnenie druhej podmienky, že odsúdený svojim správaním a plnením svojich povinností preukázal polepšenie,“ doplnil.

R. FICO: Tomuto sa hovorí PREPARÁCIA udavača

Po vyhodnotení všetkých podstatných skutočností, týkajúcich sa odsúdeného, súd tiež dospel k záveru, že je splnená aj tretia podmienka a od odsúdeného možno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. „Súd konštatoval aj to, že práve výkon trestu viedol k tomu, že došlo k osobnostnej zmene odsúdeného, a teda došlo aj k odstráneniu príčiny, ktorá v jeho prípade viedla k páchaniu trestnej činnosti,“ dodal Tarabus.

Pavol VOROBJOV, odsúdený v kauze OČISTEC, ide podmienečne na SLOBODU
Na snímke expolicajt Pavol Vorobjov odchádza z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, 25. apríla 2023. Expolicajta Pavla Vorobjova, odsúdeného v kauze Očistec na dvojročné väzenie, v utorok podmienečne prepustia na slobodu. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí senát Krajského súdu v Trenčíne, ktorý zamietol sťažnosť prokurátora a potvrdil tak rozhodnutie Okresného súdu v Trenčíne. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica odsúdil vlani Vorobjova na dvojročný trest odňatia slobody vo väzení s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. ŠTS schválil dohodu o vine a treste. Vorobjov priznal vinu, čo bolo predpokladom na schválenie dohody o vine a treste, ako aj vzdanie sa práva na verejný proces a možnosti podať odvolanie.
Obvinený bol celkovo z deviatich skutkov – činnosti pre zločineckú skupinu a s tým spojených trestných činov prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Jeho meno sa spája s tzv. lustráciami novinárov. V minulosti pôsobil ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x