17 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Pavol Farkaš na FC Nitra napriek všetkému nezanevrel, na dôchodku ale bude spomínať na hviezdnych súperov

Jozef Uhlárik

V Nitre a jej širokom okolí niet azda futbalového fanúšika, ktorý by nepoznal meno Pavol Farkaš. Futbalový svetobežník a reprezentant hráčsky vyrastal pod Zoborom hoci svoju hráčsku kariéru začínal vo Vrábľoch. Na konci tejto sezóny sa rozhodol zavesiť profesionálne kopačky definitívne na klinec.

Pavol Farkaš na FC Nitra napriek všetkému nezanevrel, na dôchodku ale bude spomínať na hviezdnych súperov

Prirodzene, Pavol s futbalom končiť nemieni, pretože sa mu dostal absolútne pod kožu. Ako v rozhovore pre náš portál nitranoviny.sk priznal, síce sa pozerá po svojej budúcej kariére, ktorá by mala byť, prirodzene pri futbale, no na ihrisko sa ešte vrátiť chce. Bude to však iba ako amatér, za pivko alebo vínko a klobásu.

Pavol Farkaš na FC Nitra napriek všetkému nezanevrel, na dôchodku ale bude spomínať na hviezdnych súperov
Pavol Farkaš s veľkým futbalom v FC Petržalka začínal a aj v ňom skončil. Zdroj: Archív Pavol Farkaš
Taký koniec kariéry si pod Zoborom určite nezaslúžil

Pavol „Farki“ Farkaš začínal s futbalom vo Vrábľoch a prechodom na strednú školu prešiel do FC Nitra. Odtiaľ síce chvíľu hosťoval v neďalekom Lapáši, s ktorým hral aj II. ligu, no presunom do Petržalky sa odštartovala jeho veľká futbalová kariéra. „Všade sa mi páčilo, ale talianska Séria A, v ktorej som hrával za Verona Chievo bola asi TOP-ka. Dobre sme sa cítili aj v Grécku, kde som bol v Xanthii, páčilo sa mi aj v Azerbajdžane, kde som hrával za Gabalu,“ spomína si Pavol, podľa ktorého každé pôsobisko mu futbalovo niečo dalo. „Dožiť“ do futbalovej Nitry sa vrátil v roku 2018, ale čakalo ho tu trpké sklamanie.

Koniec svojej futbalovej kariéry pod Zoborom si Farki predstavoval úplne ináč. Ukrajinskí „majitelia“ ho doslova vyhodili ako prašivého psa bez slovka „Ďakujeme“, pritom on prišiel svojej milovanej Nitričke pomôcť. „Áno, mal som inú predstavu o svojej futbalovej rozlúčke, no s tým ja už nič nenarobím a asi to takto malo byť,“ hovorí smutne trojnásobný reprezentant Slovenska, ktorý tak zakončil svoje profesionálne futbalové pôsobenie tam, odkiaľ sa rozbehol do veľkého sveta – v Petržalke. „Bolo to lepšie ako v Nitre, hoci sa tam hrala iba druhá liga. Ľudia boli za všetko, čo som tam odviedol vďační a pekne sa so mnou aj rozlúčili. Ako sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré, tak tak to bolo i v mojom prípade.“

Pavol Farkaš na FC Nitra napriek všetkému nezanevrel, na dôchodku ale bude spomínať na hviezdnych súperov
Ako obranca bol Pavol Farkaš nekompromisná, čo pocítili aj mnohé svetové futbalové hviezdy. Zdroj: Archív Pavol Farkaš
„Okopával“ hviezdy ako Eden Hazard, Totti či Balotelli

Aj futbalisti sa pred svojimi vnukmi zvyknú pochváliť, proti ktorým svetovým hráčom nastupovali, a skvelých súperov mal aj nekompromisný obranca Pavol Farkaš. „Bol ich určite veľa, no ak by som mal niekoho spomenúť, tak by to bol Eden Hazard, Djibril Cissé, Miroslav Klose, David Trezeguet, Alessandro Del Piero, Francesco Totti, Mario Balotelli, Filipe Cardoso či Esteban Cambiasso. Bolo ich však veľa najmä v talianskej Sérii A, kde hrali naozaj hráči svetovej úrovne,“ netají Pali Farkaš.

Keď sme sa ho pýtali na NAJ zážitok, tak ich spomenul niekoľko. „Ťažko je nejaký vypichnúť, pretože ich bolo veľa, ale patrí medzi ne prvý prestup do Petržalky, prvý zahraničný angažmán, prvý zápas v Sérii A či prvý štart v reprezentácii. Myslím si, že na futbalovom dôchodku budem mať na čo spomínať,“ hovorí s úsmevom Pali, ktorý sa zaradil tiež medzi „meniča dresov“. Ako priznal, doma v jednej izbe ich má okolo 40 a keď ich vidí tak si zakaždým zaspomína na svoj „veľký“ futbal. Prirodzene, najvzácnejší je ten reprezentačný, ale aj od Edena Hazarda.

Pavol Farkaš na FC Nitra napriek všetkému nezanevrel, na dôchodku ale bude spomínať na hviezdnych súperov
V drese Verona Chievo spoznal Pavol Farkaš ako chutí taliansky Séria S. Zdroj: Archív Pavol Farkaš
S futbalom ešte nekončí, no už iba „za klobásku a pivo“

FC Nitra sa však neudelením profi licencie prepadla až do III. ligy. „Je mi z toho smutno, lebo FC Nitra nepatrí do III. ligy. Tomuto klubu vďačím za veľa, preto mu držím palce aby sa čo najskôr vrátil naspäť. Aj kvôli tomu, že FC Nitra vychoval veľa talentov a výborných futbalistov. Je smutné, v akej situácii sa teraz nachádza, no v podobnej boli aj Košice či Banská Bystrica a obaja to zvládli. Snažím sa byť optimista a preto verím, že Nitra ako Prešov nedopadne,“ pridáva smutne Pavol Farkaš.

A kam sa futbalový svetobežník po skončení profesionálnej kariéry poberie? „Chcem zostať pri futbale a nejaké ponuky už mám. Som držiteľom trénerskej B licencie, ale chcem si spraviť vyššie. S „veľkým“ futbalom som síce už skončil, no chcel by som hrať aj ďalej. Prirodzene už len pre radosť a po zápase si zájsť na pivko či vínko a klobásku,“ smeje sa trojnásobný slovenský reprezentant. Pri slove Lapáš, ktorý hrá V. ligu v západoslovenskom regióne síce spozornie, no tajnostkársky odpovie: „Nehovorím áno, ani nie. Všetko je možné.“

Pavol Farkaš na FC Nitra napriek všetkému nezanevrel, na dôchodku ale bude spomínať na hviezdnych súperov
Paliho Farkaša (vľavo) ukrajinskí „majitelia“ klubu vyhnali z FC Nitra ako prašivého psa. Zdroj: Archív Pavol Farkaš
Veľké „ĎAKUJEM“ patrí najmä manželke a celej rodine

Nech už je tak či onak, Pavol Farkaš skončil s veľkým futbalom a má tak čas aj na svoju rodinku – manželku a dvoch synov. „Rodina je prirodzene rada, že už sme doma. Obrovská vďaka patrí manželke, ktorá to so mnou celé zvládla. K futbalu má blízko mladší zo synov, ktorý chodí na tréningy do FC Nitra. Starší to tiež skúšal s futbalom, ale trošku ho to prestalo baviť. Nevadí, hlavné je, že ak si vyberie nejaký šport aby ho to bavilo a mal z neho radosť. Tak, ako ja,“ zakončil rozhovor 36-ročný trojnásobný slovenský futbalový reprezentant Pavol Farkaš.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články