23.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

P. Petrov opisoval, ako mal podnikateľ Štefan Ž. odovzdať peniaze

Podnikateľ Peter Petrov alias Tiger v utorok pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku opisoval, ako mal obžalovaný Štefan Ž. v minulosti odovzdať obálku s peniazmi vtedajšiemu šéfovi finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernardovi Slobodníkovi. Dvojica mala podľa Petrova na spoločných stretnutiach hľadať spôsoby, aby Štefana Ž. neobvinili v kauze Valčeky.

Na prvých stretnutiach mal byť prítomný aj neprávoplatne odsúdený expolicajt Marián K. „Mám vedomosť, že na stretnutiach, na ktorých som bol prítomný, sa otvorene bavili o tejto problematike,“ zdôraznil svedok. Slobodník mu mal povedať, že od Štefana Ž. dostáva kvartálne 20.000 až 30.000 eur „na réžiu“.

Petrov tiež uviedol, že Štefana Ž. vnímal ako Slobodníkovho blízkeho kamaráta. Hovoril o tzv. kamarátstve s výhodami. „Evidoval som, že spolu trávili aj voľný čas,“ podotkol.

„Podľa nášho názoru sa výpoveď svedka Petrova nezhoduje s výpoveďou ďalšieho svedka Slobodníka, ktorý by mal usvedčovať môjho klienta, v žiadnej z podstatných skutkových okolností,“ uviedol obhajca obžalovaného Sergej Romža. Výpovede sa podľa obhajcu nezhodujú napríklad v čase a mieste údajného odovzdania úplatku.

Samosudca v utorok popoludní prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať by malo v stredu (22. 3.) výsluchom bývalého vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vzal späť návrh na výsluch expolicajta Mariána K. Obhajoba, naopak, tento výsluch navrhla uskutočniť prostredníctvom telemosta.

Obžalobu na Štefana Ž. podali pre podozrenie z podplácania Slobodníka v období rokov 2016 až 2020. Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Ž. podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85.000 eur. Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Obžalovaný, ktorý má byť v príbuzenskom vzťahu s exministrom hospodárstva a súčasným nezaradeným poslancom Národnej rady SR Petrom Žigom, vinu odmieta.

Pôvodne Štefan Ž. čelil aj podozreniam z podplácania bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta M. V tomto prípade mu na začiatku roka 2022 obvinenie zrušila Generálna prokuratúra SR.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x