12.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

OTVORME KULTÚRU! Ministerka Milanová sa jej vysmiala, podpíšte petíciu

HLAS – sociálna demokracia vyzýva ministerku kultúry Milanovú, aby sa vážne zaoberala výzvou pod názvom Otvorme kultúru, v ktorej požadujú predstavitelia slovenskej kultúry návrat ku covid semaforu, čerpanie peňazí pre zatvorené prevádzky a prizvanie svojho zástupcu do kolégia odborníkov.

Znenie iniciatívy:

Vážené ministerky, vážení ministri, vážené členky a vážení členovia konzília odborníkov, vážený pán hlavný hygienik,

od 25. novembra 2021 máme na Slovensku opäť vyhlásený núdzový stav. Divadlá, kiná, koncertné sály a kluby boli zavreté, hromadné podujatia zrušené, športové podujatia značne obmedzené bez možnosti prítomnosti divákov.

Napriek tomu sú v obmedzenom režime otvorené obchodné domy, ubytovacie zariadenia, zariadenia verejného stravovania, od 3.1.2022 aj gastroprevádzky, prevádzky fitness či zariadení starostlivosti o ľudské telo, povolené sú aj bohoslužby, plánuje sa ďalšie uvoľňovanie opatrení. 

Divadlá, kiná, koncertné sály a kluby, ktoré mnohé sú z epidemiologického hľadiska bezpečnejšie, zostávajú napriek tomu úplne zavreté. Zavreté sú aj napriek objektívne zlepšujúcej sa pandemickej situácii.  

Ako zástupcovia kultúrneho sektora divadiel, kín a hudby považujeme tento stav za neúnosný a nespravodlivý.  

Za podobnej epidemiologickej situácie v minulosti boli divadlá, kiná, koncertné sály a kluby otvorené za podmienok, ktoré určoval Covid semafor pre kultúrne podujatia.  

Nepopierame nebezpečenstvo situácie, ani to, že môže v dôsledku nového variantu vírusu dôjsť k jej zhoršeniu. Požadujeme však jasné pravidlá hry nastavené podobným spôsobom ako v minulosti. Požadujeme tiež spravodlivé a reálne zohľadnenie nebezpečenstva šírenia vírusu práve v našich prevádzkach, kde sa ľudia správajú zodpovedne a dodržiavajú protipandemické opatrenia a kde je riziko šírenia vírusu objektívne menšie než v mnohých iných prevádzkach, ktoré sú dnes otvorené.  

Opatrenia by mali byť primerané. Voči kultúrnemu sektoru podľa nás v súčasnosti nie sú, dokonca sú až diskriminačné.  

Požadujeme preto:

  1. čo najrýchlejšie sa vrátiť ku Covid semaforu pre kultúrne podujatia s primeranými a spravodlivými opatreniami a umožnenie fungovania kultúrneho života v rozsahu podľa aktuálnej regionálnej pandemickej situácie a so zohľadnením druhov jednotlivých kultúrnych podujatí,
  2. umožniť všetkým tým, ktorí sa tak rozhodnú, ponechať na prechodné obdobie aspoň troch kalendárnych mesiacov zatvorené kultúrne prevádzky a ponechať im možnosť čerpať štátnu pomoc, a
  3. prizvať zástupcu kultúrneho sektora (nielen ministerstva kultúry) do konzília odborníkov pri všetkých otázkach, ktoré sa týkajú kultúry.  

Veríme, že nie je vo Vašom záujme zlikvidovať kultúru na Slovensku. Práve kultúru totiž potrebujeme aj v týchto ťažkých časoch.  

Za predstaviteľov kultúrneho sektora:  

Lumír Mati, Hudobná únia Slovenska

Pavol Smolka, Hudobná únia Slovenska

Tibor Zelenay, Asociácia hudobných klubov Slovenska (AHKS)

Matej Drlička, generálny riaditeľ SND

Matúš Jakabčic, skladateľ, interpret, pedagóg, predseda Dozornej rady SOZA, riaditeľ Hudobného fondu

Ingrid Fašiangová, generálna riaditeľka, Divadlo Nová scéna

Juraj Čurný, hudobný publicista a PR konzultant

Wanda Adamík Hrycová, filmová producentka

Zuzana Mistríková, filmová producentka

Peter Bebjak, filmový režisér

Lucia Potokárová, generálna riaditeľka, Štátna filharmónia Košice

Nikita Slovák, režisér

Braňo Kostka & skupina FRAGILE

Róbert Csontos, režisér, riaditeľ Medzinárodného divadla Meteorit v Bratislave

Ján Gordulič, producent

Marian Jaslovský, publicista a hudobník

Andrej Werner, advokát a hudobník, KlezMORE Festival Vienna & Bratislava

Tomáš Klenovský, výkonný riaditeľ Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany

Petíciu Otvorme kultúru môžete podpísať TU.

OTVORME KULTÚRU! Ministerka Milanová sa jej vysmiala, podpíšte petíciu
foto: ilustračné

„Keď ľudia pracujúci v kultúre vidia, že sa od 3. januára uvoľňujú prevádzky v gastro priemysle je prirodzené, že si kladú otázku, prečo sú divadlá, kiná a kultúrne centrá zatvorené. Túto kritickú situáciu znášajú od novembra a nikto sa nimi nezaoberá“, upozornila poslankyňa za HLAS – sociálna demokracia Ľubica Laššáková.

Podľa nej odpoveď ministerstva na výzvu je prejavom arogancie moci. „Ministerka Milanová slovenskej kultúre doslova odkázala, že ona nevie, za akých okolností budú otvorené kiná, divadlá a kultúrne centrá a preto je na mieste otázka kto to má vedieť,“ dodala poslankyňa. Podľa Ľubice Laššákovej je to práve ministerka, ktorá sa má situáciou zaoberať a týmto arogantným postojom len potvrdila, že je nekompetentná viesť rezort, ktorý pod jej vedením doslova trpí. Zároveň však podľa Laššákovej postoj ministerky zodpovedá tomu ako vníma kultúrnu obec, ktorá na rozdiel od iných skupín v spoločnosti trpí správanie Milanovej. „Vie totiž, že jej z ich strany nič nehrozí a preto si môže takéto správanie voči nim dovoliť,“ dodala Laššáková.

Zdroj: TS/red

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články