20.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Osvetové cyklistické podujatie opäť zvýši povedomie o skleróze multiplex

Osvetové cyklistické podujatie Od Tatier k Dunaju po deviaty raz zvýši povedomie o skleróze multiplex. Potrvá od 23. do 27. mája. Trasa bude zo Štrbského plesa do Bratislavy. Registrácia ešte trvá. TASR o tom informovalo združenie Sclerosis multiplex Nádej, ktoré za podujatím stojí.

„Tento rok máme mimoriadne náročnú trasu, náročný je i náš život s týmto ochorením. Nevzdávame sa a sme vďační za každú podporu,“ uviedla predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková. Zámerom podujatia je šíriť povedomie o skleróze multiplex, jej prejavoch, potrebe včasnej diagnostiky a správnej liečby.

Roztrúsená skleróza je zápalové ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Objavuje sa v mladom veku a postihuje prevažne ženské pohlavie. Ochorenie má rôznorodý priebeh. „V súčasnosti aj napriek dostupnosti 18 liekov u niektorých pacientov nie je možno docieliť zastavenie pokračujúcej aktivity ochorenia. Prebieha neustále snaha nájsť čo najúčinnejšiu liečbu ktorá by viedla k vyliečeniu ochorenia,“ ozrejmilo združenie.

V tejto súvislosti poukázalo aj na nový typ liečby – transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. „Ide o použitie nezrelých buniek s cieľom zastavenia progresie ochorenia a tiež súčasne podpory obnovy už poškodených častí nervového systému. Je významné, že v tejto oblasti sú prvé skúsenosti aj u nás, a to tiež u pacientov s roztrúsenou sklerózou,“ dodal profesor Ľubomír Lisý. Bunkové terapie majú podľa združenia potenciál zlepšiť progresiu ochorenia aj uľaviť od symptómov, ktoré s ním súvisia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x