-1 C
Nitra
streda, 19 januára, 2022

Orbán so šéfom Rosatomu rokoval o projekte rozšírenia elektrárne v Paksi

Pripravované dva nové bloky atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi sú zárukou toho, že aj v nasledujúcich desaťročiach bude v Maďarsku k dispozícii lacná a ekologicky vyrobená elektrická energia, zhodli sa na tom v piatok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a generálny riaditeľ ruskej štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom Alexej Lichačov.

Agentúru MTI o schôdzke informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi, podľa ktorého rokujúce strany sa zhodli aj v tom, že v súčasnej kríze cien energií v Európe zohráva atómová energia úlohu nielen v oblasti bezpečnosti dodávok energií, v zachovaní stability ich cien, ale aj v oblasti znižovania cien režijných nákladov domácností.

Orbán so šéfom Rosatomu rokoval o projekte rozšírenia elektrárne v Paksi
Foto: Ilustračné NN

Účelom schôdzky, na ktorej sa zúčastnil aj maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó a minister bez kresla zodpovedný za projekt Paks II. János Süli, bolo vyhodnotiť stav realizácie projektu rozšírenia elektrárne Paks, ktorých dva bloky by mali začať produkovať elektrickú energiu postupne v rokoch 2029 a 2030, povedal Havasi.
      Obe strany deklarovali snahu o to, aby dva nové bloky boli vybudované v súlade s najprísnejšími maďarskými a medzinárodnými predpismi a bezpečnostnými požiadavkami.
      Pri podpísaní maďarsko-ruskej medzištátnej dohody sa uvažovalo pôvodne o roku 2023 ako o termíne spustenia prvého nového bloku.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití atómovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Pôvodný termín sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou najskôr posunul na roky 2026 – 2027. Projekt v hodnote 12 miliárd eur, ktorý majú financovať z 80 percent ruské štátne banky, vytvorí 10.000 nových pracovných miest.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články