9.2 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Orbán: Maďarsko nepošle zbrane na Ukrajinu

Nemecko a Taliansko už posielajú Ukrajine zbrane, Maďarsko ale tak neurobí, lebo zbrane potrebuje.

Používa ich totiž maďarská armáda, cituje spravodajca TASR vyhlásenie premiéra Viktora Orbána v mimoriadnom rozhovore v nedeľu večer pre verejnoprávnu televíziu M1.
      Premiér zopakoval postoj svojej krajiny, že Maďarsko musí zostať mimo tohto konfliktu.
      „Nemožno robiť nepremyslené kroky a robiť návrhy, aké robí ľavicová opozícia. Netreba posielať zbrane do susednej krajiny, pretože tam žijú aj Maďari, a je možné, že tieto zbrane môžu použiť prípadne aj proti nim,“ dodal.
      

V danej situácii podľa Orbána je pre Maďarsko zárukou bezpečnosti jedine členstvo v NATO, nech sa konflikt vyvinie akýmkoľvek smerom.
      Maďarský ministerský predseda opakovane potvrdil, že jeho krajina podporí všetky sankcie, ktoré členské krajiny Európskej únie voči Rusku prijmú. Zdôraznil však, že zo sankcií treba vynechať projekt rozšírenia atómovej elektrárne v meste Paksi, pretože na to doplatia Maďari.
      „Kým budem premiérom, sankcie neohrozia bezpečnosť dodávok energií, maďarsko-ruské vzťahy a ani znižovanie režijných nákladov maďarských domácností,“ zdôraznil Orbán.

Slovensko poskytne Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote 4,41 milióna eur. Pomoc schválila vláda SR na svojom nedeľnom mimoriadnom rokovaní.
      Ide o reakciu na sobotný (26. 2.) večerný telefonát premiéra SR Eduarda Hegera (OĽANO) s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Spýtal som sa ho, ako vie Slovensko ešte pomôcť. Ukrajinským vojakom začína dochádzať munícia a preto som na nedeľu okamžite zvolal vládu, aby sme mohli čím skôr na žiadosť reagovať,“ vyhlásil ešte v sobotu predseda vlády.
      Aj v sobotu schválila vláda SR pomoc Ukrajine vo forme vojenského materiálu takmer za 11 miliónov eur. Ide konkrétne o desať miliónov litrov nafty, 2,4 milióna litrov leteckého benzínu či 12.000 kusov 120-milimetrovej munície.

Na ceste je aj humanitárna pomoc

Spojené štáty v nedeľu oznámili, že posielajú Ukrajine novú humanitárnu pomoc za takmer 54 miliónov dolárov, keďže východoeurópska krajina sa musí brániť proti útokom Ruska. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
      Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že USA sa zameriavajú na poskytnutie „naliehavých humanitárnych potrieb Ukrajiny a sú súčasťou našej odpovede na premyslený, nevyprovokovaný a neospravedlniteľný útok“.
      Táto nová pomoc bude prúdiť cez mimovládne organizácie a pôjde o „dodávky potravín, bezpečnej pitnej vody, prístreškov, núdzovej zdravotnej starostlivosti, ochrany pred zimou a ďalších potrieb,“ napísal Blinken vo vyhlásení.
      Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) informoval, že od začiatku vpádu Ruska na Ukrajinu vo štvrtok ušlo z Ukrajiny do susedných štátov vyše 368.000 ľudí, pričom podľa odhadov je v rámci samotnej Ukrajiny vysídlených vyše 160.000 ľudí.
      Blinken doplnil, že nová pomoc takisto pomôže humanitárnym organizáciám udržiavať kontakt medzi rodinnými príslušníkmi, ktorých vojna od seba oddelila, čo „dúfajme, bude v niektorých prípadoch viesť k opätovnému zlúčeniu rodín“.
      Minister Blinken ocenil susedné krajiny za prijímanie Ukrajincov utekajúcich pred vojnou. „Cez diplomatické kanály ich podporujeme v tom, ako sa snažia udržať hranice otvorené a pomáhať ľuďom hľadajúcim medzinárodnú ochranu“.
      Spojené štáty od roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu a anektovalo Krymský polostrov, poskytli dosiaľ tejto bývalej sovietskej republike pomoc vo výške takmer 405 miliónov dolárov.

Poskytnutie ďalšej vojenskej a humanitárnej pomoci pre Ukrajinu oznámili v nedeľu viaceré európske krajiny, no tiež Izrael či Austrália. Vyplýva to zo správ, ktoré TASR prevzala z agentúr AFP, DPA a Reuters a staníc Sky News a BBC.
      

Grécko pošle Ukrajine „obranné vybavenie“ a humanitárnu pomoc, oznámila v nedeľu kancelária gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa po tom, ako Atény obvinili Rusko zo zabitia desiatich etnických Grékov počas invázie na Ukrajinu. Dve vojenské dopravné lietadlá odletia do Poľska, píše sa v oznámení bez detailov o tom, čo budú viezť. V nedeľu odíde aj dodávka humanitárnej pomoci.
      Rumunsko pošle na Ukrajinu zásoby a vybavenie za približne tri milióny eur a ponúklo jej aj starostlivosť o zranených vo vojenských a civilných nemocniciach, uviedol hovorca vlády. Rumunské sanitky budú podľa neho v spolupráci v ukrajinskými pohraničnými úradmi odvážať deti, tehotné ženy a seniorov čakajúcich v dlhých radoch na vstup do Rumunska, čo proces urýchli.
      

Minister obrany Litvy Arvydas Anušauskas v nedeľu oznámil, že litovskí vojaci v noci ukončili dodávku zbraní, munície, prílb a neprestrielných viest Ukrajine po tom, ako jej Litva už dodala protilietadlové strely Stinger.
      

Portugalsko pošle Ukrajine vojenské vybavenie, ako sú vesty, prilby, granáty a munícia rôznych kalibrov, uviedlo ministerstvo obrany v Lisabone. „Portugalsko podporuje Ukrajinu, ktorá sa bráni proti neoprávnenej, nezákonnej a neprijateľnej invázii,“ napísal minister obrany Joao Cravinho.
      Minister zahraničných vecí Augusto Santos Silva v sobotu pre stanicu CNN Portugal povedal, že Lisabon je pripravený prijať „tisíce“ ukrajinských utečencov. Podľa neho tiež pozastavil spracovanie ruských žiadostí o tzv. zlaté víza, povolenia na pobyt pre bohatých zahraničných investorov.
      

Izraelský premiér Naftali Bennett oznámil, že jeho krajina posiela 100 ton humanitárnej pomoci pre civilistov postihnutých bojmi na Ukrajine. Na zasadnutí vlády spresnil, že k tejto pomoci patria zdravotnícke vybavenia a lieky, stany, spacie vaky či prikrývky. Bennett sa nevyjadril k správe izraelskej verejnoprávnej televízie, podľa ktorej ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal o sprostredkovanie rozhovorov s Ruskom.
     

 Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil, že jeho krajina bude financovať dodávky zbraní Ukrajine prostredníctvom partnerov z NATO. Zmenil tak postoj Canberry, ktorá dosiaľ hovorila o poskytovaní len „nesmrtiaceho“ vojenského vybavenia.
      „Austrálska vláda sa bude aj naďalej zasadzovať za to, čo je správne, pokiaľ ide o Ukrajinu,“ vyhlásil Morrison po tom, ako sa ráno zúčastnil v Sydney na omši s ukrajinskými Austrálčanmi. Dodal, že prioritou bude rýchle vybavenie žiadostí o víza z Ukrajiny.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články