23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Opera Slovenského národného divadla uvádza Dvořákovu Rusalku

Opera Slovenského národného divadla (SND) pozýva svojich priaznivcov na najkrajšiu operu českého skladateľa Antonína Dvořáka. Rusalka ožije na javisku dnes 25. januára. Príbeh lásky krehkej vodnej víly uvádza naša prvá scéna vo veľkovýpravnej rozprávkovej inscenácii. V titulnej úlohe vodnej víly, ktorá si pre lásku k človeku vybrala cestu, z ktorej niet návratu, sa predstaví sopranistka Eva Hornyáková, v úlohe princa tenorista Tomáš Juhás, Vodníka stvárni Jozef Benci. Orchester Opery SND bude dirigovať Martin Leginus. TASR o tom informovala PR manažérka Jana Alexová.

„Nachádzam v nej snáď všetko – dokonalú inštrumentáciu, detailnú prácu s motívmi, ktoré sa viažu na jednotlivé postavy deja aj nádhernú farebnú, jemnú hudbu. Osobne si myslím, že Rusalka je vôbec vrcholné dielo Antonína Dvořáka, ktorý si prial byť v očiach svojich poslucháčov vnímaný najmä ako operný skladateľ,“ hovorí dirigent Ondrej Olos.

Opera Slovenského národného divadla uvádza Dvořákovu Rusalku
Foto: sk.wikipedia.org

Libreto vytvoril mladý básnik a dramatik Jaroslav Kvapil, ktorý sa netajil obdivom k rozprávkam Hansa Christiana Andersena. Pri písaní Rusalky sa inšpiroval jeho Malou morskou vílou, ale aj motívmi z rozprávok Boženy Němcovej. Všetko to spojil rytmom Erbenových balád.
      Opera SND ďalej vysvetľuje, že Kvapil libreto nepísal pre Dvořáka, no tajne dúfal, že sa k nemu skladateľ, ktorý bol vtedy na vrchole svojej popularity, dostane. Osloviť ho priamo si totiž netrúfal. Príležitosť sa naskytla, keď pražské Národné divadlo vypísalo inzerát na libreto k opere pre Dvořáka. Jaroslav Kvapil neváhal a ponúkol svoju Rusalku. Skladateľa dielo tak očarilo, že operu zložil za sedem mesiacov.

„Dvořák bol očividne dojatý tragickou láskou Rusalky k princovi, lebo príbehu napísal najosobnejšiu a najkrajšiu partitúru. Ukázal v nej obrovský zmysel pre bohatú farebnosť v orchestrácii a novú cestu v harmónii, ktoré hraničia s impresionizmom,“ opisuje hudbu k Rusalke dirigent Martin Leginus.
      Rusalka mala premiéru 31. marca 1901 v pražskom Národnom divadle. Diváci ju prijali s nadšením, aké dovtedy nesprevádzalo žiadnu skladateľovu operu.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články