10.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Ombudsman bude skúmať dodržiavanie práv a slobôd psychiatrických pacientov: Ako sa používajú obmedzovacie prostriedky?

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský navštívi so svojím tímom v pondelok a utorok (14. 2.) pacientov, ktorí sú hospitalizovaní proti svojej vôli na základe súdneho rozhodnutia.

Počas ohlásených návštev bude skúmať dodržiavanie základných práv a slobôd pacientov v psychiatrickom oddelení Univerzitnej nemocnice Bratislava – Staré Mesto a v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. TASR o tom informoval referent pre mediálnu politiku a komunikačnú stratégiu Kancelárie verejného ochrancu práv (KVOP) Branislav Gigac. Verejný ochranca práv využije počas návštev svoju právomoc viesť rozhovor s pacientmi aj bez prítomnosti iných osôb. Zároveň sa zameria na používanie obmedzovacích prostriedkov, ako sú napríklad ochranné pásy, popruhy, nútené podanie medikácie na zvládnutie správania pacienta či použitie elektrokonvulzívnej liečby, ľudovo nazývanej elektrošoky.

„Záleží nám na tom, aby sme dohliadali nad dodržiavaním ľudských práv pacientov najmä tých, ktorí sú držaní na psychiatri proti svojej vôli. Dôvodom je, že osoby vo väzbe a vo výkone trestu majú podrobne stanovené práva,“ vysvetlil Dobrovodský.

Poukázal, že psychiatrickí pacienti v porovnaní s väzňami tieto práva nemajú aktuálne jasne stanovené v zákone. Zmena nastane od 1. marca, keď nadobudne účinnosť novela zákona o zdravotnej starostlivosti. „My sa pozrieme aj na to, ako sa nemocnice pripravujú na plnenie ľudsko-právnych štandardov,“ ozrejmil ombudsman.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x