10.4 C
Nitra
pondelok, 26 februára, 2024

OĽANO rozhodnutie ÚS rešpektuje, no hovorí o práve občanov priamo rozhodovať

Koaličné OĽANO rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR rešpektuje, no je presvedčené, že občania majú plné právo priamo rozhodovať o vážnych spoločenských otázkach. Predsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milana Vetráka (OĽANO) rozhodnutie ÚS neprekvapilo. Odborné argumenty, že otázka o skrátení volebného obdobia by nemala byť predmetom referenda, sa podľa neho medzi ústavnými právnikmi spomínali už skôr. Politicky sa však neteší z toho, že sa referendum nemôže konať.
      „Rozhodnutie ústavného súdu musíme iba rešpektovať, napriek tomu sme presvedčení, že občania majú plné právo priamo rozhodovať o vážnych spoločenských otázkach. Toto občianske právo sme vždy obhajovali a bojovať zaň budeme aj v budúcnosti,“ skonštatoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.
      Vetrák uviedol, že ako politik sa z rozhodnutia ÚS neteší. „Pretože ten, kto sa dnes najviac teší tomuto rozhodnutiu, je pán Fico a pán Pellegrini, ktorí dobre vedia, že ak by sa referendum konalo, tak nedokážu presvedčiť ľudí o tom, že táto vláda má skončiť a myslím si, že by ani dostatok ľudí na referendum neprišlo,“ povedal pre TASR.
      ÚS v stredu rozhodol, že otázka navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia NR SR nie je v súlade s ústavou. Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovala opozícia s odborármi, podporilo ju viac ako 585.000 ľudí.
      Otázkou referenda malo byť: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články