14.1 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Odborníci varujú: V súčasnosti je zjavné, že najhoršou pandémiou 21. storočia sú duševné poruchy

Medzinárodný deň detí to nie sú len sladkosti či rozličné hry, ktoré ponúkajú rodičia deťom, ale to sú i problémy, ktoré si deti nesú každým dňom na svojich pleciach. Ako upozorňujú psychológovia a psychiatri, psychické problémy, ktoré musia riešiť, má stále viac a viac detí.

Súčasná doba nie je len pretechnizovaná, ale aj zvláštna. Problémy, s ktorými sa musia boriť dnešné deti, ich rodičia či starí rodičia, zväčša nepoznali. Ako upozorňuje portál standard.sk, podľa štúdií má každý štvrtý mladý človek duševný problém, ba každý desiaty má dokonca vážny problém. Niet preto divu, že samovražda je podľa detského ombudsmana Jozefa Miloška po autonehodách na druhom mieste v úmrtí mladistvých. Počas seminára k duševnému zdraviu detí v predvečer MDD na tému Na Slovensku dobre, na Slovensku zdravo? dostali slovo viacerí významní slovenskí odborníci z oblastí detskej psychológie a psychiatrie.

Psychické problémy sú najviac ohrozujúce

Odborníci spolu diskutovali o oblastiach týkajúcich sa psychického stavu a zdravia detí na Slovensku. Žiaľ, asi najviac skloňovanými slovami boli pocity osamelosti, šikana, sebapoškodzovanie či poruchy príjmu potravy. Podľa odborníkov je zjavné, že najhoršou pandémiou 21. storočia sú duševné poruchy, ktorým v súčasnosti najmä výrazný počet mladých ľudí. Podľa komisára pre deti Jozefa Mikloška dokonca žijeme obdobie úzkostí, strachu a depresie. „Nestúpajú klasické schizofrénie, demencie, stúpajú emočné poruchy,“ skonštatoval detský ombudsman, ktorý upozornil aj na to, že podľa štúdií má každý štvrtý mladý človek duševný problém a každý desiaty má vážny problém. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v pokusoch o samovraždu až deväťnásobne prevažujú dievčatá.

Detskí psychiatri: Riešime transgender populáciu, sebapoškodzovanie, deti liečime zo závislosti od sociálnych sietí

Jozef Mikloško tvrdí, že najhoršie sú na tom mladí ľudia vo veku 17 až 19 rokov. Výsledky, ktoré boli robené na vzorke 1267 siedmakov, a potvrdzujú to ostatnej aj odpovede samotných mladých ľudí, ukázali, že až 93 percent detí považuje psychické problémy za najviac ohrozujúce. Tento výskum je podľa detského ombudsmana reprezentatívny a validný. Narastajúci problém duševných porúch potvrdila aj významná slovenská pedopsychiatrička a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre detskú psychiatriu Terézia Rosenbergerová, ktorá sa v praxi stretáva s tým, že do ambulancie prichádza veľmi veľa detí, ktoré sa seba poškodzujú. „Keď príde dorezané dieťa, nie je to len o tom, že sa porezalo. Je tam oveľa viac problémov,“ vysvetlil doktorka Rosenbergerová.

Na internete sa píše, že máme až 50 druhov pohlaví

Skúsená pedopsychiatrička je presvedčená, že mladých ľudí ovplyvňujú médiá a to, čo sa k nim dostáva z ich okolia. „Zažila som obdobie Beatles, veľkú vlnu Emo a zažívam aj vlnu témy LGBTI, ktorej už vo svojom veku menej rozumiem. Na internete čítam, že máme päťdesiat druhov pohlaví,“ skonštatovala lekárka a veľavravne dodala, že je potrebné porozmýšľať, čo vlastne sledujeme, kam ideme a kam sa napokon dostaneme. „Trinásťroční mladí, ktorí zjedia psí výkal, nie sú hlúpi, ale tak veľmi chcú niekam patriť a byť súčasťou skupiny, že to urobia,“ zareagovala na negatívnu skutočnosť zo sociálnych sietí zástupkyňa riaditeľa IPčko Marta Marošová. Odborníci sa zhodli na tom, že rodina, ako základná bunka, je kľúčová. „Mladí ľudia ukázali, že rodina je pre nich to najkľúčovejšie, či sa nám to páči, alebo nie,“ skonštatoval Mikloško.

Ombudsman bude skúmať dodržiavanie práv a slobôd psychiatrických pacientov: Ako sa používajú obmedzovacie prostriedky?

„To, čo fungovalo stáročia, funguje aj teraz. Deti si ctia otca a mamu, s nimi sa cítia bezpečne. Toto je téma, ktorá je stále aktuálna,“ zdôraznil detský ombudsman význam rodiny, pretože výskumy podľa neho dokazujú, že život bez blízkej osoby je pre dieťa najväčšia trauma. Významný slovenský vedec Fedor Freiberg si myslí, že 60 až 70 percent problémov dospelých vzniká niekde hlboko v detstve. Cieľom odborníkov je zamyslieť sa nad tým, ako spolupracovať, ako dostať do povedomia tému duševného zdravia detí a začať hovoriť o jej východiskách. „Je to problém celej Európy. Rozprával som sa s detskými európskymi ombudsmanmi, pričom všetci majú tento problém a sú prekvapení z toho, čím to začalo. Rozpadmi rodín, pandémiou a podobne,” uviedol na záver detský ombudsman Jozef Mikloško.

Dodo Púchovský, standard.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x