24.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Od roku 1993 majú Slováci žijúci v zahraničí v SR svoj pamätný deň

Už v roku 1993 sa v Slovenskej republike schválil Deň zahraničných Slovákov, ktorý sa v roku 2020 na základe novely zákona premenoval na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí a je pamätným dňom.

Pripomína sa 5. júla a ustanovil sa na základe zákona Národnej rady (NR) SR č. 241/1993 Z. z. zo dňa 20. októbra 1993. Deň Slovákov žijúcich v zahraničí sa pripomína v kontexte štátneho sviatku – Dňa sv. Cyrila a Metoda, ktorý tiež pripadá na 5. júla.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) aj tento rok pripravuje na 5. júla v bratislavskom Sade Janka Kráľa pripomienku na krajanov žijúcich po rôznych historických etapách vysťahovalectva, emigrácie či ekonomickej migrácie mimo svojej vlasti. V roku 2000 bol v Sade Janka Kráľa práve v tento deň osadený krajanmi z Maďarska darovaný 4,5-tonový monument z červeného mramoru z Tardošského lomu.

Od toho roku sa tento základný kameň budúceho Pamätníka slovenského vysťahovalectva stal miestom pripomenutia si krajanov žijúcich za hranicami Slovenska. Tohtoročná slávnostná ceremónia kladenia kvetov k základnému kameňu Pamätníka slovenského vysťahovalectva sa uskutoční 5. júla od 10.00 h.

Okrem štátnych predstaviteľov a predstaviteľov úradu sa na nej zúčastnia aj zahraniční Slováci z celého sveta, kanadský folklórny súbor Domovina, predstavitelia Slovenského divadla v Londýne, členovia slovenských folklórnych súborov z Argentíny, aj zástupcovia tradičných slovenských komunít z Dolnej zeme. Záštitu nad podujatím prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský.

Záujmy zahraničných Slovákov okrem ÚSŽZ zastupuje aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ), ktoré vzniklo v roku 2002. Združenie nadviazalo na integračné úsilie Svetového kongresu Slovákov (SKS) a podarilo sa mu združiť mnohé významné komunity Slovákov v zahraničí a ich najväčšie spolky.

V súčasnosti združuje viac ako 100 najvýznamnejších krajanských spolkov a inštitúcií z viac ako 20 štátov. Združenie je členskou organizáciou združenia Europeans Throughout the World (Európania vo svete) so sídlom v Bruseli. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vznikol v roku 2006 na základe zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí a sídli v Bratislave.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x