27.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Občania využívajú predĺženú platnosť občianskych preukazov minimálne

Občania využívajú predĺženú platnosť dokladov schválenú po vypuknutí pandémie COVID-19 minimálne. „Spôsobovala im praktické problémy napríklad pri komunikácii s bankovým sektorom a najmä pri cestovaní – občiansky preukaz po skončení platnosti ako cestovný doklad totiž iné štáty Schengenu neuznávajú,“ uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Podľa zákona účinného od 9. apríla 2020 sa platnosť občianskych preukazov, ktorá uplynie počas krízovej situácie, v závislosti od dátumu ukončenia predlžuje o jeden až štyri mesiace od odvolania krízovej situácie. V súčasnosti naďalej trvá mimoriadna situácia z dôvodu ohrozenia verejného zdravia II. stupňa v dôsledku pandémie.

Okrem občianskeho preukazu sa pre pandémiu predĺžila o jeden až štyri mesiace napríklad aj platnosť vodičských preukazov či dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Predĺžili sa aj lehoty pre vlastníkov či držiteľov vozidiel. Dlhšia platnosť sa nevzťahuje na cestovné pasy.

Krízovou situáciou je podľa daného zákona núdzový stav, výnimočný stav, alebo mimoriadna situácia vyhlásená pre pandémiu ochorenia COVID-19.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x