18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Novinári potrebujú prostredie, v ktorom môžu bezpečne vykonávať svoju prácu

 Bratislava (TASR) – Prístup k slobodným a kvalitným informáciám v plnej miere zabezpečujú slobodné a nezávislé médiá. Novinári potrebujú prostredie, v ktorom budú môcť bezpečne vykonávať svoju prácu a napĺňať svoje poslanie. Zároveň je úlohou štátu vytvárať podmienky a predpoklady na ich fungovanie bez akéhokoľvek ohrozenia. Uviedol to Úrad vlády (ÚV) SR pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý pripadá na 3. mája.
      Sloboda tlače podľa ÚV garantuje bezpečnosť pre všetkých. „Aj súčasná pandémia nám ukázala, že spoľahlivé a pravdivé informácie sú pre nás dôležitejšie viac ako kedykoľvek pred tým,“ tvrdí úrad. Doplnil, že zvádzať úspešný boj proti dezinformáciám, hoaxom či konšpiráciám dokáže spoločnosť len za pomoci slobodných a nezávislých médií.
      ÚV pripomína, že slobodné, nezávislé médiá a bezpečnosť novinárov musia byť prioritou. „Slovensko zažilo bezprecedentný útok na prácu novinára, ktorý za svoju prácu, spolu so snúbenicou, zaplatili tou najvyššou cenou – životom. Táto udalosť bola nielen veľkou ranou a tragédiou našej novodobej histórie, ale zároveň odkryla otázku bezpečnosti novinárskeho povolania,“ uviedol.
      Tretí májový deň vyhlásila za Svetový deň slobody tlače v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Tento deň pripomína základné princípy slobody tlače, taktiež slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľuďom každodenné informácie o dianí vo svete.

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články