19.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Nové Zámky: Študenti sa učili spoznať dezinformácie, hoax skúsili aj sami vytvoriť

Interaktívne prednášky i tvorba vlastných videí boli súčasťou aktivít, prostredníctvom ktorých sa novozámockí stredoškoláci učili odhaľovať hoaxy. Projekt s názvom Rozum do vrecka – alebo ako sa nestratiť v pretlaku informácií pripravilo občianske združenie (OZ) Knižnica pre všetkých, ktoré pôsobí pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch.

Stredoškoláci sa počas piatich prednášok naučili, ako rozpoznať manipuláciu, stereotypy, hoaxy, dezinformácie a konšpirácie v médiách. „Na poslednej prednáške prezentovali svoje autorské videá, na ktorých preukázali poznatky o tom, ako dokážu rozpoznať nepravdivé a falošné správy. V rámci projektu sa študenti naučili rozpoznávať aj pôvod správ prezentovaných v médiách a na sociálnych sieťach, spoznali, ako sa tvoria printové, televízne, rozhlasové a online správy a spoznali rozdiely medzi nimi,“ povedala predsedníčka OZ Knižnica pre všetkých Gizela Kovačicová.

Ako doplnila, cieľom projektu bolo naučiť študentov, aby spoznali, aké jednoduché je na základe malých zmien v texte úplne zmeniť význam a posolstvo správy. „Aj preto dostali za úlohu prerobiť agentúrnu správu na hoax a dezinformáciu. Na túto úlohu nadviazala ich záverečná práca, v rámci ktorej vytvorili video, ktorého nosnou témou bol práve hoax,“ vysvetlila Kovačicová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x