12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Nové LIEKY na obzore? Do októbra 10 potenciálnych liekov proti ochoreniu COVID-19

Stratégia EÚ pre terapeutiká na ochorenie COVID-19 prináša prvé výsledky. Zverejnili portfólio piatich liekov, ktorými by sa čoskoro mohli liečiť pacienti v celej EÚ, informuje ec.europa.eu.

Štyri z týchto terapeutík sú monoklonálne protilátky, v prípade ktorých Európska agentúra pre lieky začala priebežné preskúmanie. Piatym liekom je imunosupresívum s platným povolením na uvedenie na trh, ktoré by sa mohlo rozšíriť aj na liečbu pacientov s ochorením COVID-19.

Nové LIEKY na obzore? Do októbra 10 potenciálnych liekov proti ochoreniu COVID-19
foto: ilustračné

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová v tejto súvislosti vyhlásila: „Dnes podnikáme prvý krok smerom k vytvoreniu širokého portfólia liekov na liečbu ochorenia COVID-19. Napriek tomu, že tempo očkovania sa zrýchľuje, vírus nezmizne a pacienti budú potrebovať bezpečnú a účinnú liečbu na zníženie záťaže spôsobenej ochorením COVID-19. Náš cieľ je jasný. Máme v úmysle identifikovať ďalších popredných kandidátov vo vývoji a do konca roka povoliť najmenej tri nové lieky. Takto vyzerá európska zdravotná únia v akcii.“

Uvedených päť liekov je v pokročilom štádiu vývoja. Ak konečné údaje preukážu ich bezpečnosť, kvalitu a účinnosť, majú veľký potenciál stať sa tromi novými terapeutikami na liečbu ochorenia COVID-19 a do októbra 2021 získať povolenie na uvedenie na trh, čo je cieľom stratégie. Ide o tieto lieky:

Nové LIEKY na obzore? Do októbra 10 potenciálnych liekov proti ochoreniu COVID-19
foto: ilustračné @denamorado

nová indikácia na liečbu ochorenia COVID-19 v prípade existujúcich liekov:

imunosupresívum baricitinib

kombinácia bamlanivimabu a etesevimabu

kombinácia casirivimabu a imdevimabu

regdanvimab od spoločnosti Celltrion

sotrovimab

Ďalšie kroky

Komisia vypracuje do októbra portfólio najmenej 10 potenciálnych liekov proti ochoreniu COVID-19, pričom bude vychádzať z práce novovytvorenej expertnej skupiny pre varianty ochorenia COVID-19. Výber bude objektívny a vedecky založený a výberové kritériá sa dohodnú s členskými štátmi. Keďže rôzne skupiny pacientov a rôzne štádiá a závažnosť ochorenia si vyžadujú rôzne typy liekov, expertná skupina určí kategórie liekov a na základe vedeckých kritérií vyberie najsľubnejších kandidátov na terapeutiká pre každú kategóriu.

Celá správa Stratégia pre terapeutiká na ochorenie COVID-19 Komisia identifikovala päť sľubných liekov TU.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články