15.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Nové lieky na covid? WHO spúšťa medzinárodné testovanie troch liečiv

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že čoskoro spustí medzinárodné testovanie troch liečiv, ktoré by mohli potenciálne zlepšiť stav pacientov hospitalizovaných v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

Ide o liečivá s účinnými látkami artesunát, imatinib a infliximab. Prvé z nich sa používa na liečbu malárie, druhé pri určitých typoch rakoviny a tretí užívajú ľudia trpiaci ochoreniami imunitného systému, akými sú napríklad Crohnova choroba či reumatoidná artritída. Testovať ich budú vo viac ako 600 nemocniciach v 52 krajinách sveta.

Liečivá, ktoré na testovanie poskytli ich výrobcovia, boli už rozoslané do nemocníc, ktoré sa zapoja do klinických štúdií.

„Nájdenie účinnejších a prístupnejších liečiv pre pacientov s COVID-19 je stále veľmi naliehavou otázkou,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tlačovej konferencii. „Máme už mnoho nástrojov na zabránenie (ochoreniu) COVID-19, na testovanie a liečbu vrátane kyslíka, dexametazónu a blokátorov IL-6. Potrebujeme toho ale viac, a to pre pacientov vo všetkých častiach klinického spektra – od mierne až po závažné (prípady) ochorenia,“ dodal šéf WHO.

Tri spomenuté liečivá vybral nezávislý panel odborníkov na základe pravdepodobnosti toho, do akej miery by mohli zamedziť úmrtiam hospitalizovaných pacientov s covidom, poznamenala agentúra AP. WHO predtým dospela k záveru, že liečivá remdesivir a hydroxychlorochín zdravotný stav pacientov s covidom zlepšiť nepomohli.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články