8.1 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

Nová aplikácia má pacientom s rakovinou krvi poskytnúť poradenstvo šité na mieru

Pacientom s rôznymi typmi rakoviny krvi bude na mieru šité poradenstvo poskytovať nová webová aplikácia s názvom Allivia. Projekt, za ktorým stojí občianske združenie (OZ) Lymfoma Slovensko, tak má pomôcť zlepšiť zdravotnú starostlivosť o onkologických pacientov na Slovensku.
      „Nielen pacienti, ale aj ich rodinní príslušníci majú špecifické otázky na ich konkrétny zdravotný stav. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s lekármi, ale aj ďalšími odbornými partnermi vyvinúť unikátnu aplikáciu, ktorá im poskytne to, čo naozaj potrebujú v reálnom čase,“ priblížila Miroslava Fövényes z občianskeho združenia. Poukázala na to, že aj pacienti s rovnakou diagnózou môžu ochorenie prežívať odlišne, a to nielen prejavmi ochorenia, ale aj rozdielnym rodinným či finančným zázemím. Považuje preto za dôležité, aby bola liečba ako aj celková zdravotná starostlivosť pacientov založená na individuálnom prístupe.
      Trendy v liečbe, ale aj v celkovom prístupe k zdravotnej starostlivosti o onkologických pacientov, sústrediace sa na liečbu šitú na mieru, podľa odborníkov zlepšujú prognózu týchto ochorení. „Kvalita života ľudí s hematologickými malignitami sa za posledné roky výrazne zlepšila, predlžuje sa prežívanie pacientov a znižuje sa výskyt závažných následkov ochorenia alebo liečby,“ vysvetlil prednosta Kliniky onkohematológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu v Bratislave Ľuboš Drgoňa. Dodal, že vďaka moderným liečebným postupom sa veľká časť pacientov dokáže vrátiť späť do pracovného života, v mnohých prípadoch aj k pôvodnému zamestnaniu.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné, lpr.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články