10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Nitrianska župa má nového krajského lekára. Je ním skutočná neurochirurgická špička Bruno Rudinský

„Nová metla dobre metie.“ Príslovie, ktoré sa už nie raz osvedčilo. Ako sa zatiaľ ukazuje, v prípade nového nitrianskeho župana Branislava Becíka platí toto príslovie zatiaľ na 100 percent. A ľudia by boli radi, keby sa mu v tom darilo aj ďalej.

Nitriansky kraj tak po rokoch získal aj nového krajského lekára. Ľubomíra Ševčíka, ktorý požiadal 5. decembra uplynulého roka o uvoľnenie z funkcie, nahradil neurochirurg doktor Bruno RUDINSKÝ, ktorý je podľa Becíka špičkovým odborníkom. Ľubomír Ševčík síce skončil vo funkcii oficiálne na vlastnú žiadosť, ale… Práve predseda NSK dostal vraj veľa podnetov aj od samospráv, ktoré sa sťažovali, že sa neriešia ich problémy a požiadavky obyvateľov. Portál nitranoviny.sk položil hlavnému lekárovi Nitrianskeho samosprávneho kraja po jeho nástupe do funkcie niekoľko otázok.

Nitrianska župa má nového krajského lekára. Je ním skutočná neurochirurgická špička Bruno Rudinský
Novým lekárom Nitrianskeho samosprávneho kraja je Prof. MUDr. Bruno Rudinský CSc., ktorého do funkcie vymenoval župan Branislav Becík. Zdroj: archív nn

Potrebné bude veľmi aktívne pracovať

Čo pre vás znamená vymenovanie do funkcie hlavného lekára NSK?

Výzvu, pri ktorej by som chcel využiť dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravotníctva v regióne, v ktorom žijem.

Dlho ste zvažovali či funkciu prijmete?

Veľa času na rozmýšľanie som nemal…

„Ambulantný sektor a lekárska starostlivosť pre obyvateľov má byť Nitrianskym samosprávnym krajom zabezpečená na najvyššej úrovni. Ich zdravie a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti bude mojou pracovnou prioritou pre NSK,“ vyjadrili ste sa pri nástupe do funkcie. Ako chcete tento cieľ naplniť a zabezpečiť?

Analyzuje situáciu priamo v teréne – v nemocniciach, poliklinikách, ambulanciách, na obecných úradoch. V spolupráci s MZ SR, stavovskými organizáciami musíme nájsť riešenia, ktorých efekt sa pravdepodobne prejaví až za pár rokov. Krátkodobé, rýchle riešenia neexistujú.

Po rokoch skončil na úrade NSK aj krajský lekár Ľubomír Ševčík

Ako hodnotíte prácu bývalého krajského lekára, v čom zaostal a čo podľa vás nezvládol?

Priznám sa, nepoznám detailne prácu doktora Ševčíka a ani nemám právo hodnotiť jeho výsledky.

Máte skúsenosti so sťažnosťami pacientov – na čo najviac poukazujú a v čom je slabina lekárskej starostlivosti v našom regióne?

Sťažnosti sú, niektoré neopodstatnené, niektoré až absurdné. Snažíme sa zaujať zodpovedné stanovisko ku každej sťažnosti.

Čo by ste chceli zlepšiť z hľadiska lekárskej starostlivosti v Nitrianskom kraji? Kde vidíte najväčšie rezervy?

Musíme veľmi aktívne pracovať na vytvorení optimálnej sieti všeobecných i špecializovaných ambulancií. Chceme vytvoriť podmienky pre reálnu spoluprácu všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne. V súčasnosti pracujeme na kľúčových bodoch, na ktoré sa sústredíme v najbližšom období.

Nitrianska župa má nového krajského lekára. Je ním skutočná neurochirurgická špička Bruno Rudinský
Doktor Bruno Rudinský (v strede) je špičkovým neurochirurgom. Zdroj: SITA

Zdravotníci v Nitrianskom kraji dostali ocenenie za prácu počas pandémie

Vizitka prof. MUDr. Bruno Rudinský CSc.

Narodil sa 30. 8. 1952 v Dubnici nad Váhom, je ženatý, manželka Ľubomíra je lekárka, má dve deti – dcéra Lenka je lekárka, syn Peter architekt. Základnú školu navštevoval v Novej Dubnici, kde s rodinou bývali. Strednú školu, vtedy SVŠ, navštevoval v rokoch 1967-1970 v Trenčíne. V rokoch 1971 – 1977 študoval na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, odbor všeobecného lekárstva. Po skončení štúdia nastúpil do funkcie asistenta na Neurochirurgickej klinike (1977-1980). Od r. 1983 pracoval ako odborný asistent na Neurochirurgickej klinike LFUK. V januári 1989 bol habilitovaný Vedeckou radou LFUK v Bratislave na docenta neurochirurgie, v júni 2004 bol menovaný mimoriadnym profesorom a vo februári 2006 bol prezidentom SR menovaný riadnym profesorom. Na začiatku novembra 1990 bol menovaný do funkcie primára Neurochirurgickej kliniky Dérerovej nemocnice v Bratislave, kde pracoval do 31.12.1992. V tomto období prijal vážnu výzvu na vybudovanie nového pracoviska neurochirurgie v Nových Zámkoch a od r. 1993 sa mu podarilo vybudovať špičkové neurochirurgické pracovisko, ktoré poskytuje špecializovanú neurochirurgickú starostlivosť v regióne juhozápadného Slovenska s počtom cca 1 mil. obyvateľov. Ako jediné pracovisko v SR venuje neuromodulačnej liečbe pacientov s ťažkou spasticitou.

Nitrianska župa má nového krajského lekára. Je ním skutočná neurochirurgická špička Bruno Rudinský
Prof. MUDr. Bruno Rudinský CSc. Zdroj: NÚDCH.sk

V rokoch 1997-2000 na základe jeho iniciatívy boli ako jediné neurochirurgické pracovisko v rámci SR aj ČR zaradení do multicentrickej a multinacionálnej štúdie zameranej na problematiku liečby pacientov s ťažkými úrazmi hlavy, ktorú koordinoval Aitken Neuroscience Institute v New Yorku. V rokoch 1995-2000 mali dominantné postavenie v oblasti neurotraumatológie v rámci SR.

Kolektív Neurochirurgickej kliniky v spolupráci s viacerými pracoviskami Fakultnej nemocnice a pracoviskami Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, pod jeho vedením v súčasnosti rieši 2 výskumné úlohy financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zamerané na problematiku degeneratívnych ochorení krčnej chrbtice (Výskum optimalizácie výberu medzistavcových náhrad a hodnotenie spinálnej geometrie na základe modelu krčnej chrbtice) a problematiku 3D zobrazovania v neurochirurgii (Výskum zlepšenia možností priestorovej orientácie pri operácii mozgu na základe syntézy viacerých modalít v reálnom čase).

Absolvoval viacero študijných pobytov v zahraničí (Poľsko, Nemecko, Francúzsko, Česko, Turecko, Španielsko, Belgicko, Holandsko, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Bulharsko, Švajčiarsko, USA, Egypt), na odborných podujatiach doma i v zahraničí predniesol alebo som bol spoluautorom 139 prednášok, publikoval 66 odborných prác, z toho 33 ako prvý autor. V rokoch 1987 – 1990 a v rokoch 1992 – 2002 pracoval vo výbore Slovenskej neurochirurgickej spoločnosti, je riadnym členom Spine Society of Europe, členom European Association of Neurosurgical Societes (individual member), členom Spine Arthroplasty Society a členom redakčnej rady časopisu Neurológia.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x