2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Nitrianska galéria: Medzimesto(m)telom(a)krajinou

Výstava predstavuje tvorbu troch študentiek a jedného študenta Katedry maľby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorej vedúcim je
doc. Mgr. art. Ján Triaška, ArtD.

Odbor maľby nájdeme ešte na univerzitách v Bratislave a Košiciach, avšak tvorba študentov a absolventov „banskobystrickej školy“ patrí v ostatných rokoch k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa na poli slovenskej mladej maľby deje – o čom svedčia aj rôzne ocenenia a výstavy.

Štvrtok 28. apríla 2022 o 18.00 hod.

Vystavujúci/e: Dávid Bátora, Natália Šimonová, Dominika Škorváneková, Kristína Záhorová

Kurátor: Omar Mirza

Nitrianska galéria: Medzimesto(m)telom(a)krajinou

Výstava nie je „prieskumovou“ prehliadkou školských prác, ako to často vidíme na podobných prezentáciách. Nemá ani ambíciu komplexne zmapovať aktuálne dianie
na Katedre maľby FVU. Je skôr kurátorskou sondou do jednej z viacerých množín ideových, tematických a formálnych prístupov študentov výtvarného umenia.

Cieľom inštalácie v pomerne dynamickom priestore Galérie mladých nie je izolovaná prezentácia autorov, ale snaha o dialóg – spojenie v ich rozmanitosti.
Vybrané diela tematicky oscilujú na trajektórii mesto – človek/telo – krajina, z čoho vychádza aj názov výstavy. Nájdeme v ňom tiež slovo „medzimesto“ ako odkaz na skutočnosť, že vystavujúci síce študujú v Banskej Bystrici, no žijú na rôznych miestach Slovenska (Prievidza, Prašice, Brezno, Dolný Kubín).

Nitrianska galéria: Medzimesto(m)telom(a)krajinou

Autorky a autor zobrazujú stopy či zásahy človeka do mestskej a prírodnej krajiny, skúmajú vzťah ľudí a prírody, zaoberajú sa osobnou a kolektívnou históriou a pamäťou, plynutím času a procesuálnosťou – a to všetko z pohľadu dnešných dvadsiatnikov. Z formálnej stránky sa pohybujú od realistickej a figuratívnej maľby smerom k postupnému abstrahovaniu motívov, experimentujú s prírodnými pigmentmi a materiálmi.

Napokon nezanedbateľný je tu aj vplyv pedagóga, keďže až traja z tejto štvorice študujú v ateliéri doc. Mgr. art. Rastislava Podobu, ArtD.


Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články