11.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Nitrančina – dorozumívací jazyk Trogárov

Lekcije ňitrančiny z Márijom, zakladaťelom najznámejšej a najvaččéj ňitránskej komunity Ortodoxní Nitrančani.

Nitrančina – dorozumívací jazyk Trogárov
Znak Ortodoxní Nitrančani ®️ sa úspešne etabloval na regionálnu obchodnu značku (merchandise)

Ahojte, prvom raďe vás pozdravuem a na začátek sťem upovedomiť šeckých špekulantóv, že na uveďený tekst a na ďalších šeckých, kerých som avtorom, sa sťahujú avtorské práva a bez mójho povoleňá sa ZAKAZUJE veškerá publikačná činnosť čerpajúca z informácijí tu uveďených, téš činnosť komerčného účelu z využiťím informácijí tochtok tekstu jako aj tekstu na FB stránke Ortodoxní Nitrančani.

Za čas otkedy zme začali verejňe pósobiť jako stránka s cílom tlačiť ňitrančinu do popreďá, podarilo sa nám hu spopularizuvať natolko, že hu začali dávať velké společnosťi do reklamy, svojich sloganov, pútačov ba dokonca si na tom spravilo publikum ňemenuvané rádijo, keré sa tvári, že to oňi sa tí, kerých sa moje myšlénky. Pravda je šak taká, že ňeveďá aňi vyprávať a aňi sa ňeňi Nitrančaňi. Preto aňi ňemóžu disponuvať chochmesom o nitrančiňe. Menuvať ňebuem, husi zagágajú samé 🙂 Na to sa začalo pár sellákov obohacuvať na úkor cudzích vedomostí a s tohotok hlaďiska buem velice ďačný, keť tentok ochranný krok pochopíťe. 🙂 A až ňé, zelli sťe ma hore dole. Pokál furt máťe chuť čítať ďál, len na vlasné riziko.

Vela ňe-Nitrančanov, kerým Trogári vyprávajú selláci, sa sťú ukazuvať, že veďá po našom, ale keď zisťá, že ono to ňeňi zas také jennoduché, ulakomá sa na ňékeré slová pochádzajúce onnás a machrujú, že sa ích. Trt baraňí! Jenna vec je vyprávať po nitránsky – to sa dokáže naučiť aj šikovný sellák, a druhá vec je ňitropis. Osobitnú kapitolu tvorá ortodoxná nitrančina, ge kerej sa hlásim aj já, a nitrančina jako taká. Kým ortodoxná nitrančina a nitrančina majú společný záklat a pojennáva jennaké pravillá, ortodoxná nitrančina je o volačo vác agresívňejšá a ňelakňe sa aňi cudzom prostreďí. My si tu jennotlivých ďíloch povíme základy, keré nitrančinu tvorá (alebo skór, že by nitrančina tvorila základy?), a bueťe si mócť šimnuť poctatné rozďíly medzi jazykom Nitrančana a spisovným jazykom selláka, kerý má aj gramatické pravillá (my Nitrančani ho voláme sellačina). Nakolko nitrančinu ňido zatál nekodifikuvav, je na čase nattým pouvažuvať. Asyk sa do toho pusťím, spolupráci som otvorený…

Na interneťe nájďeťe aj ňecyklopédiju, ale tú ňeotporúčam, teda keť sa sťeťe učiť od začátku poránno, nakolko je tam kopa bludóv a ňepresnosťí. Trúfaťe si naučiť sa svetový jazyk? 😀 Príjemnú zábavu ze serjálom o nitrančiňe – jazyku Trogárov, praje Márijo.

Mário Jarolím Šturdík, autor.

Nitrančina – dorozumívací jazyk Trogárov
Pozn.: Na Facebookovej stránke Ortodoxní Nitrančani je povolené komunikovať iba v nitrančine, ostatné jazyky majú stopku. Pri opakovanom porušení majú užívatelia pristup na stránku zablokovaný. 🙂

Čil hybaj na PRVÚ LEKCIJU .

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x