14.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Nitra: Zmena zákona zvýšila mestu náklady na školy o desiatky tisíc eur

Dofinancovanie súkromných a cirkevných škôl v Nitre zvýšilo náklady mesta na školstvo o takmer 280.000 eur. Zvýšenie peňazí pre neštátne školské zariadenia súvisí so zmenou legislatívy, ktorá začala platiť od začiatku tohto roka.

Podľa nej musí samospráva financovať súkromné a cirkevné školy rovnakou sumou ako školy, ktorých zriaďovateľmi sú obce a mestá. Do konca minulého roka mohla samospráva posielať neštátnym školským zariadeniam na mzdy a prevádzku menej financií ako tým svojim.

peniaze
Foto: Archív NN

V Nitre je v súčasnosti 13 súkromných a päť cirkevných škôl. Mesto už v roku 2019 zvýšilo ich financovanie o viac ako jeden milión eur, čím sa zdvihol koeficient na ich žiaka na 97 percent zo sumy, ktorú dostávali mestské školy. Ako informovala radnica, vlani mesto poslalo neštátnym školám a školským zariadeniam sumu 2.648.070 eur. V roku 2022, po ich stopercentnom dofinancovaní, dostanú na mzdy a prevádzku 2.927.400, teda o 279.330 eur viac.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články