17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Nitra: V Ponitrianskom múzeu sa bude rozprávať o starých Germánoch

Ponitrianske múzeum v Nitre ponúka svojim návštevníkom ďalšie rozprávanie z cyklu prednášok o archeológii. Ako uviedli organizátori, archeologička Jaroslava Ruttkayová bude 4. mája sprevádzať účastníkov po stopách starých Germánov.

Témou prednášky budú výsledky archeologického výskumu v Beladiciach, ktorý sa konal v časti Pustý Chotár v rokoch 2009 až 2010. „Záchranný výskum sa tu realizoval na trase výstavby rýchlostnej cesty R1 a osobitne prispel poznaniu archeologických pamiatok zvlášť z mladšej doby kamennej a doby rímskej,“ pripomenuli organizátori.

Ako doplnili, pri výskume bola odkrytá časť germánskej osady z 2. až polovice 5. storočia. „Okrem typických germánskych obydlí sa našli aj zásobné jamy a pece. Popri domácich hrnčiarskych výrobkoch, bronzových sponách a železných nástrojoch je výnimočný počet predmetov importovaných z Rímskej ríše a rímskych provincií,“ doplnilo múzeum.

Sériu prednášok venovaných archeológii ukončí rozprávanie Daniela Bešinu. Jeho prednáška o archeológii popravísk na Slovensku sa bude v priestore múzea konať 11. mája.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x