23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nitra: V NSK vznikne regionálna futbalová akadémia a rozvojové centrum futbalu

Spolupráca pri rozvoji futbalu v nitrianskom regióne a pri výchove mladých talentov je hlavným cieľom memoranda, ktoré bolo v stredu podpísané v Župnom dome v Nitre.

Signatármi dokumentu sú okrem Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) aj Futbalová akadémia Nitrianskeho kraja, Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Spojená škola na Slančíkovej ulici v Nitre .
      SFZ chce na území Nitrianskeho kraja iniciovať zriadenie regionálneho rozvojového centra futbalu a regionálnej futbalovej stredoškolskej akadémie. Pomáhať bude aj vo vzdelávaní športovcov, športových odborníkov a iných členov futbalovej komunity. NSK zasa v memorande prisľúbil pomoc pri zriadení a činnosti regionálneho rozvojového centra i futbalovej akadémie. „Dnešný podpis memoranda bude mať viacero benefitov. Umožníme rozvoj futbalu, teda športu, ktorý patrí na Slovensku k najpreferovanejším. Druhým je objavovanie mladých talentov, čo nie je možné bez odborníkov, a tretím benefitom je pohybová aktivizácia mladých ľudí,“ skonštatoval predseda NSK Milan Belica.

Nitra: V NSK vznikne regionálna futbalová akadémia a rozvojové centrum futbalu
Spolupráca pri rozvoji futbalu v nitrianskom regióne a pri výchove mladých talentov je hlavným cieľom memoranda, ktoré bolo v stredu 16. februára 2022 podpísané v Župnom dome v Nitre. Signatármi dokumentu sú okrem Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) aj Futbalová akadémia Nitrianskeho kraja, Slovenský futbalový zväz a Spojená škola na Slančíkovej ulici v Nitre. Na snímke zľava prezident Futbalovej akadémie Nitrianskeho kraja Ľubomír Moravčík, prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a riaditeľ Spojenej školy v Nitre Libor Kabát počas brífingu po podpise zmluvy.
FOTO: TASR Henrich Mišovič

Spojená škola poskytne mladým futbalistom svoje športoviská. „Prostredníctvom kvalifikovaných pedagógov a trénerov zabezpečí vzdelávanie talentovaných športovcov a umožní žiakom školy účasť na športových súťažiach a podujatiach,“ uviedol riaditeľ školy Libor Kabát. Futbalová akadémia Nitrianskeho kraja zasa zabezpečí rozvoj športovej a vzdelanostnej úrovne hráčov, trénerov i funkcionárov. Chce sa tiež starať o mladých hráčov od ich začiatkov až po prechod do mužského futbalu. „Mladí športovci potrebujú kvalitný tréning. Aby za ním nemuseli dochádzať ďaleko, chceme pomôcť okresným mestám a okresným klubom, aby mali zlepšené podmienky pre prácu s mládežou minimálne do veku 15 rokov,“ uviedol bývalý futbalový reprezentant a iniciátor myšlienky Ľubomír Moravčík.

Podľa jeho slov má regionálna futbalová akadémia oficiálne začať fungovať od 1. júla. SFZ jej chce pomôcť aj finančne. „Naša podpora bude adekvátna podpore kraja a miest. Náš príspevok môže byť do výšky 100.000 eur ročne,“ uviedol prezident SFZ Ján Kováčik. „Ekonomika NSK je vo výbornej kondícii, takže si nemyslím, že by pre kraj bol problém poskytnúť akadémii potrebné financie,“ doplnil predseda NSK.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články