21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

Vznik charitatívnych majálesov je v Nitre spojený s inou charitatívnou akciou HOMO NITRIENSIS, ktorou je SRDCE A KRÁSA. Najskôr to bola druhá spomínaná aktivita, keď sme do Nitry chceli priniesť pravidelné módne prehliadok s módou pre ženy, ktorá by bola nositeľná tak na významné spoločenské podujatia, bola by zaujímavá pre ženy podnikateľky, ale aj na bežné nosenie.

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

NITRA v KROJI: Opäť sa chystá charitatívny majáles, PRISPIEŤ na DOBRÚ vec môžete aj vy

Toto podujatie bolo okrem krásy spojené aj s dobrým srdcom, keď sme v rámci našich charitatívnych cieľov chceli pomáhať obyvateľom Nitry, ktorí boli zo zdravotného hľadiska istým spôsobom handikepovaní. Tak sme napr. v roku 2017 z výťažku podujatia zakúpili rehabilitačné zariadenie pre denný stacionár na Baničovej ulici. Toto zdravotnícke zariadenie bolo medzi klientmi zariadenia ihneď obľúbené a pri zmierňovaní zdravotných problémov im aj významne pomáhalo. Medzičasom toto zariadenie bolo treba aj zrevitalizovať, veď prešlo šesť rokov ako sa začalo používať. Odvtedy sa klienti tohto zariadenia stali pre nás dobrými priateľmi a tak ich pozývame na všetky naše podujatia a to najmä kultúrne, ktoré nesmierne milujú.

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

Od myšlienky organizovať módne prehliadky s charitatívnym zámerom, bol už len krok k nápadu  prejsť na prehliadku krojov z okolia Nitry a celého regiónu a to v rámci Charitatívneho majálesu Nitra v kroji. Nosnou myšlienkou bolo oživiť v našom meste organizovanie majálesov, spojiť ich s dodržiavaním tradícií, predstavovať krásne kroje a prostredníctvom tohto všetkého pomôcť ľuďom, ktorí našu pomoc potrebujú. Cieľom je aj mladej generácii odovzdávať odkaz zachovania úcty a hrdosti na naše tradície. Charitatívny Majáles je dvojičkou k podujatiu Srdce  a Krása. Toto podujatie sa zrodilo  takmer v tom istom roku.

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

S nápadom organizovať takéto podujatie sme prišli v čase, keď našou prezidentkou bola pani Ing. Margita Štefániková. Hneď od začiatku sme si stanovili pevný dátum a to 30. apríl. Každoročne si vytyčujeme iný charitatívny cieľ a cieľovú skupinu. K tomu sme pripojili vystúpenia ľudových súborov z nášho regiónu spojené s dobrou ľudovou zábavou. Keď začala hrať skupina Profil, do 30 sekúnd nezostal sedieť ani jeden človek, všetko prítomné bolo okamžite na tanečnom parkete. Nitra v kroji okrem svojho charitatívneho cieľa, mala aj svoje tematické zameranie, v rámci ktorého nesmelo chýbať stavanie májky. Prvý majáles sme organizovali v roku 2017. Väčšina hostí prišla v kroji a tí, ktorí boli takto odetí, alebo mali na sebe aspoň nejaké prvky z výbavy ľudových krojov, dostali aj malé darčeky v podobe srdiečka, alebo štvorlístka. V prvom roku bolo našim charitatívnym cieľom z výťažku majálesu vybudovať detské ihrisko pred deti na Krčméryho ulici. To sa nám vďaka vysokej účasti hostí, ale aj štedrosti sponzorov podarilo. Naše kolegyne z Homo Nitriensis sa predstavili hlavne v krojoch z okolia Nitry, napr. boli to kroje zo Zbehov, či z Lukáčoviec, Žirian, z Novej Dediny, Veľkého Zálužia, ale nechýbali, ani zahraničné kroje. Dlhodobo máme medzi sebou dve členky z Ukrajiny, takže módna prehliadka krojov bola doplnená aj o ich národné kroje. Tematicky bol prvý charitatívny Majáles zameraný na tému Nevesta.

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

Druhý ročník charitatívneho majálesu sme organizovali v roku 2018. To sme už boli skúsenejšie pri organizovaní tohto podujatia. Témou charitatívneho majálesu boli Zvyky na dedine. Výťažok  sa použil na polohovateľné postele, dekubitné matrace a otočné stolíky, do Zariadenia opatrovateľských služieb na Jánskeho ulici. Tento cieľ sa nám v plnom rozsahu podarilo naplniť. Opäť sme sa výborne zabavili pri Profile a zábava sa pretiahla dlho do noci. Žiaľ, bolo to naposledy, kedy nám Profil, ako pôvodná skupina zahrala na našom podujatí. Vedúci skupiny doc. Ján Žitňanský a aj ďalší jeho kolegovia sa stali obeťami covidu, takže si pri ich nezabudnuteľnej hudbe a eláne viac nezatancujeme. Veľmi nám chýbajú. Nech odpočívajú v pokoji, rozveselili život mnohým ľuďom.

Hovorí sa, že život pokračuje ďalej, a že sa nezastaví, žiaľ stalo sa. Prišlo obdobie pandémie a tak sme aj my na dva roky prerušili toto naše charitatívne podujatie. Vlani sme však už našli odvahu a vyšli sme do exteriéru, presnejšie zorganizovali sme charitatívny majáles na Sihoti pred Biskupským hostincom. Vstup bol dobrovoľný. Prišlo veľa hostí a niektorí prišli oblečení aj v krojoch. Do tanca nám zahrala skupina PROMIS, ktorá vzišla z bývalého Profilu. V rámci programu vystúpili aj žiaci a pedagógovia zo ZUŠ J. Rosinského. Spolu vystupovali slovenskí aj ukrajinskí žiaci. Výťažok z podujatia sa použil na zapožičanie hudobných nástrojov ukrajinským žiakom, ktorí si pri náhlom odchode z Ukrajiny svoje hudobné nástroje nechali doma. Takouto cestou sme im pomohli, aby mohli pokračovať vo svojom hudobnom vzdelávaní. Hostí sme ponúkli pagáčikmi a moravskými koláčikmi. Všetci sme mali veľmi dobrý pocit, že po rokoch sme sa vrátili aspoň v takejto  podobe k organizovaniu našich charitatívnych majálesov.

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

V tomto roku sa charitatívny majáles organizuje na tému Čepčenie a Odobierka. Nitra v kroji sa uskutoční o 16.00 hod, 30. apríla, 2023 v PKO v Nitre. Charitatívnym cieľom je zakúpenie zdravotníckych pomôcok pre Viničky-Zariadenie sociálnych služieb. Záštitu nad týmto podujatím prevzal župan Samosprávneho Nitrianskeho kraja pán. Ing. Branislav Becík, PhD. Do tanca nám budú vyhrávať Furmani z Nitry. Moderovať celé podujatie bude pán Mgr. Marian Hlavatý,PhD., riaditeľ CEntra voľného času. Na podujatí sa predstaví 10 súborov z nášho regiónu, medzi nimi aj Tradícia, Čeľadinci, Obyce, Chyzerovce  Lúč z Lužianok, Zbežanka, Íreckí seniori a ďalší. Hostia, ktorí prídu v krojoch, alebo bez krojov, bez ohľadu na oblečenie dostanú malé darčeky v podobe srdiečok a štvorlístkov. Pre hostí je pripravené výborné občerstvenie v podobe hlavného jedla, pagáčikov, moravských koláčov, dobrého bieleho aj červeného vínka. Lístky je možné zakúpiť u pani tajomníčky Vierky Zaujecovej, mobil:0902 960670.

Nitra v KROJI: Viete, ako vznikol tento UNIKÁTNY majáles?

Nitra v kroji je jedným z našich podujatí, ktoré Homo Nitriensis organizuje v rámci svojich charitatívnych podujatí. Je to jedna z náročnejších aktivít a to tak po organizačnej, finančnej a materiálnej stránke.  Vďaka Nitrianskemu samosprávnemu kraju, veríme, že aj mestu Nitra, sponzorom, ľuďom dobrej vôle, ktorí sú ochotní prísť, zabaviť sa a podporiť našu dobrú myšlienku a pomôcť ľuďom v núdzi, ale aj vďaka regionálnym médiám, ktoré nám pomáhajú propagovať toto jedinečné podujatie, sa aspoň trochu podarí zlepšiť život ľuďom, ktorí potrebujú pomoc druhým, a pri dobrej hudbe sa spolu zabavíme všetci a to aj tí, čo pomoc potrebujú a aj tí, čo ju dávajú.

Mária Kadlečíková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x