18.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Nitra: Podľa analýzy nemusí ísť na skládku takmer polovica komunálneho odpadu

Analýza komunálneho odpadu, ktorú vykonali študenti nitrianskych univerzít ukázala, že 40 percent vyvezených odpadkov by nemuselo skončiť na skládke. Pri príležitosti Dňa Zeme vykonali rozbor študenti Univerzity Konštantína filozofa (UKF) a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU).

Na analýzu poslúžili dve 1200-kilogramové vzorky zmesového komunálneho odpadu z rodinných domov a zo sídliska Klokočina v Nitre. „Študenti odpad správne separovali do pripravených vriec a na záver roztriedené druhy odpadu odvážili. Keby obyvatelia vybraných častí mesta pristupovali k triedeniu komunálneho odpadu zodpovednejšie, tak zo sledovanej kopy, by reálne skládkovaných bolo o približne 40 percent komunálnych odpadov menej,“ uviedli Zuzana Pucherová a Imrich Jakab z Katedry ekológie a environmentalistiky UKF.

Ako doplnili, pre účastníkov analýzy bolo prekvapením, že v čase zdražovania potravín sa v zmesovom komunálnom odpade nachádzalo pomerne vysoké množstvo neskonzumovaných, ešte nerozbalených potravín, vrátane mäsa. „Spolu to bolo viac ako 60 kilogramov. Našli sme aj 40 kilogramov skla, 72 kilogramov textilu a obuvi, 69 kilogramov plastu a 35 kilogramov papiera. Všetky tieto komodity komunálneho odpadu môžeme v Nitre separovať,“ zdôraznili účastníci analýzy. Pozitívnym zistením podľa nich bolo, že v 1,2-tonovej vzorke zmesového komunálneho odpadu zo sídliska našli iba štyri PET fľaše a deväť nápojových plechoviek s logom Z.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x